154 dwangarbeid, aan het slechte toezicht, dat daarbij uitgeoefend wordt, aan den weinigen ijver en de geringe toewijding, aan de laakbare onverschilligheid van velen, die controle moeten voeren Indien en goed toezicht en behoorlijke controle bestaan hadden, vóór dat men onze dwangarbeiders te velde had gezonden, zoude de sterfte onder hen in Atjeh niel tot 32°/0, ja méér nog, gestegen zijn. Zwijgen wij liever over de geschiedenis van de naar Atjeli gezonden dwangarbeiders. Eene regeering, die eene strafvervolging tegen den Kapitein Kauff- mann instelde en het zij tot eer van den Gouverneur-Generaal F. '.s Jacob gezegdweder schorste, had eene serie strafvervolgingen kunnen instellen of administratieve straffen toepassen vóór, in en na het tijdvak tusschen 1873 1875, niet alleen op hare officieren, maar ook op hare civiele ambtenaren, in en buiten Atjehhoogere en lagere. Al die abnormaliteiten en illegaliteiten zouden echter niet gebeurd zijn, indien onze dwangarbeiders op hunne strafplaatsen reeds onder een goed beheer hadden gestaan. Dan zouden zij bij betere tucht) betere voeding, ligging, logies, kleeding, verpleging en behandeling waarop ze de zelfde aanspraken en rechten hebben als onze overige gevangenen beter en meer arbeid leveren en gezonder zijn. Dat dit in het voordeel van het land, maar vooral van het leger is, behoeft niet te worden betoogd. Een goed beheer ten allen tijde staat op den voor grond. Wordt dit door het nieuwe dwangarbeidstelsel, dat reeds tien jaren in concept is, verkregen Wij kennen dat concept niet en weten het dus niet. Bestaat echter het plan om de dwangarbeiders in eenige centrale gevangenissen te verzamelen, dan zouden wij moeten weten, waar die zullen worden gebouwd en wie aan het hoofd daarvan zullen staan. Ons komt het voor, dat men het meeste profijt van de dwangarbeiders dat precieus lastdragerselement! zal hebben, door hen alsdan in afdeelingen en compagnién in te deelen en in die gevangenissen, onder militair beheer, te kazerneeren. Yoor alle onze keuken- en kampementskoelies bij de verschillende corpsen en inrichtingen van het leger zouden geeue vrije koelies meer in dienst genomen behoeven te worden. Dwangarbeiders zouden hun werk moeten en kunnen doen. Dit geeft reeds eene bezuiniging. Of nu de Regeering volgens het nieuwe stelsel het beheer der dwangarbeiders aan civiele ambtenaren of officieren opdraagt, is voor haar het zelfde

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 165