DE MILITAIRE CANTINES IN INDIË. Aanhoudend heffen de dagbladen klaagliederen aan over dronkenschap en daaruit voortspruitende wangedragingen van militairen langs de openbare wegen. Die klachten zijn niet ongegrond. Maar dagbladschrijvers verineenen o. i. ten onrechte, dat van de plaatselijke commandanten maatregelen behooren uit te gaan, om het kwaad ten eenenmale te keeren. Gesteld eeus, dat afdoende maatregelen tegen dronkenschap onder de militairen mogelijk zullen zijn, dan zijn corps- en militaire com mandanten bij de bestaande voorschriften, die zij behooren na te leven en te doen naleven, buiten staat, dit ernstig kwaad anders te keeren dan door ernstige toepassing van krijgstuehtelijke straffen. Dronkenschap heeft bij den Europeeschen militair in deze gewesten diepe wortels geschoten, die men met beleid moet trachten uit te roeien. Zal dit niet volkomen mogelijk zijn, toch wanhopen wij niet, of dronkenschap zal zeldzamer voorkomen, wanneer getracht wordt, den Europeeschen militair in de cantines eene meer aan de behoeften van den Europeaan passende verpoozing te geven en die militaire sociëteiten beter aan haar doel te doen beantwoorden. Bij Gouvernements Besluit dd. 23 Juni 1881, No 9. (Algemeene Order No 46 van 1881) is een nieuw reglement voor de militaire cantines vastgesteld, vervangende het bij Gouvernements Besluit dd. 3 October 1836, No 3 uitgevaardigde, hetwelk bij G. B. van 26 De cember 1857, No 33 gewijzigd werd. Wij erkennen, dat het nieuwe reglement eenige veranderingen be vat, die verbeteringen mogen heetenmaar het geheel laat ons onbe vredigd. Wanneer men de cantines binnentreedt en kale witte muren, waar-

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 167