157 egen verouderde en verkleurde schilderijen of verweerde spiegels, lie niet meer terugkaatsen, een onooglijk buffet, lompe tafels en itoelen, soms banken, aanschouwt, dan doen wij onwillekeurig de naag, waarom dat alles niet netter of sierlijker is en laat ons het int woord onbevredigd, dat de soldaat sierlijker meubels evenmin zou mtzien als de ruwere. Het is ook opvallend, dat de cantinebezoekers in grootere of deinere kringen zitten met een oorlam vóór zichbij hooge uitzon lering treft men iemand aan met een glaasje wijn of bier bij zich, erwijl de Minister van Koloniën in den laatsten tijd getracht beeft, len prijs van bet bier binnen bet bereik van den soldaat te brengen, loor aanvoer uit Nederland van het zoo genaamde Princessenbier der firma Cramer, HaigJiton en Co. Dit bier valt echter niet in den smaak van de meesten; men zegt, lat bet te bitter is en dat het kurken niet overal met even veel ïorg' plaats beeft, zoodat de qualiteit ook daardoor geleden heeft. Het wijn drinken is eene luxe, die een minder militair zich niet goedschiks veroorloven mag van het geringe zakgeld, dat hem pet- vijf dagen wordt uitgekeerd. Wij drukken dus geene verbazing, maar leedwezen uit, dat de jenever de algemeene drank is. Yoor den Nederlander moge de jenever uofedrank zijn, dit is hij toch niet voor den Duitscher of Franschman in ons leger. Niet, dat wij tegen een matig gebruik van dit vocht zijn, maar men bedenke, dat de soldaat van nature gul ishij schenkt zoo gaarne een zoogenaamd rondjede kameraad, die aan bet rondje deel nam, wil meesttijds niet achterblijven in het op zijne beurt schenken van een glaasje; hiertegen komt zijne op vatting van kameraadschap op en zoo uit zich de gezelligheid om een tafeltje in het schenken van rondjes. Wanneer een ieder zijne beurt gehad beeft, zijn er reeds velen, die meer jenever dronken dan zij voornemens waren, doch dit te laat bespeuren. Had men rondjes van bier geschonken, in plaats van jenever dan zouden de nadeelige gevolgen niet zoo spoedig gevoeld zijn. In bet nieuwe reglement wordt weder bepaald, dat de winsten op wijn en bier gering, op sterke dranken aanzienlijker moeten zijn; wij juichen dit toe; maar dat de bepaling omtrent het geopend zijn

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 168