158 dei' tapkast van 's morgens half zes tot 's avonds tien uur, niet be perkt is, dat kan ons geen vreugdekreet ontlokken. En toch vreezen wij, dat de clandestine kroegen, die door de politi zoo moeilijk ontdekt worden en wier houders, bij betrapping, doo de Justitie met zachtzinnige gestrengheid worden gestraft, bij een' beperking der slijturen, aanzienlijk zullen vermeerderen en voegei er in één adem bij, dat tegelijk door het Legerbestuur bevelen be hooren gegeven te worden, dat de mindere militairen eerst na lie namiddagappèl of na afloop van de namiddagdienst vrijelijk de kam pementen zullen mogen verlaten. Die maatregel, waartoe corpschefs en plaatselijk-militaire com mandanten onbevoegd zijn, zal ongetwijfeld een weldadigen invloei uitoefenen op het moreel van den soldaat. Wanneer de cantines door eene keurige inrichting der localen, doo den vorm van het meubilair, goede verlichting, enz., uitmuntenwan neer de bedienden eene behoorlijke (in Indie zoo goedkoope) kleedin' bekomen en ook daardoor een zindelijker voorkomen zullen hebbei dan tot dus verrewanneer in elke cantine eene goed verlichte ei gemeubelde leeszaal, eene goede bibliotheek (niet afgezonderd en af gesloten zoo als bijna overal) niet alleen in het reglementmaar ii de werkelijkheid worden aangetroffenwanneer bij elke cantine, be halve een of meer biljarten, ook kegel- en beugelbanen worden ge maakt; wanneer de meestal ruime cantine-erven voorzien wordei van gymnastiektoestellen onder ruime, doelmatige, opene loodsen dan gelooven wij, dat er meer prikkel zal bestaan om in de can tines ander vermaak te zoeken en te vinden dan enkel het genot dat spiritus kan verschaffen. De cantine is nu niets anders dan een kroeg; zij heeft weinig voor boven de geheime, verborgen, taphuizen, waar men goedkoopei borrels bekomt. Die zoogenaamde stille drankwinkels worden veelal gehouden dooi gepasporteerde, gegageerde of gewezen militairen, die gesmokkeld! jenever, vaak met vitriool en water aangelengd, aan den man bren gen. Het gaat moeilijk, het tarief der dranken zóó te verminderen, dat de cantines met dergelijke assommoirs zullen kunnen concurree- ren; doch het verschil van den prijs der dranken, zoo als die thans

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 169