159 is en zoo als die bij eene andere regeling zal kunnen worden, zal aan zienlijk genoeg zijn om te mogen verwachten, dat de afgelegen ver boden krotten niet meer bij voorkeur zullen opgezocht worden. Wanneer het beheer van alle cantines in Indië gecentraliseerd werd b. v. te Weltevredenalwaar eene hoofdcantine gevestigd werd en alle overige cantines vertakkingen daarvan werden, in stede van op zich zeiven staande inrichtingen, sommige met veel, andere zonder kapitaal, dan zouden o. i. de cantines meer voordeel kunnen afwerpen. De directeuren of commissarissen der hoofdcantine zouden door aankoop in Nederland of elders alle benoodigdheden voor de ge zamenlijke cantines in Indië behooren aan te schaffen en te ver zenden, terwijl de tariefstelling van alle dranken en overige artikelen van hen zouden moeten uitgaan; dit tarief zou in den geheelen ar chipel geldig moeten zijn, waardoor de prijzen der dranken, enz. overal gelijk zullen zijn. Dit was tot dusverre anders en het nieuwe reglement schijnt die onbillijkheid te willen bestendigen. De soldaat, die in een groot strand- garnizoen woont, betaalt voor al wat hij noodig heeft, veel minder dan zijn kameraad, die zich in het binnenland bevindt, en toch bekomt de laatste geen kooger loon en waar men hem een garnizoen aanwijst, zijne behoeften blijven de zelfde! Alle garnizoenen, minstens ter sterkte van 25 militairen, zullen cantines bekomen. Op vaste tijdstippen hadden onder de werking van het oude cantine- reglement in alle garnizoenen vreugdebedrijven of feestmalen, tusschen- tijds zelden van wege de cantines extra-verstrekkingen plaats. Niet alle cantines waren evenwel in staat, deze periodieke uitgaven te bestrijden, en toch werd dit door ge westelijk-militaire commandanten of door reglementen (zie b. v. het Schjjfschietreglement, bladz. 100) gelast. Het gevolg hiervan was dan ook, dat sommige cantines, die ook deze kosten niet konden bestrijden, harder achteruitgingen en verplicht waren bf de leveranciers onbetaald te laten bf gelden renteloos op te nemen van andere cantines, die over een batig saldo konden beschikken. De militaire commandanten van garnizoenen, die over een ruim can tinekapitaal te beschikken hadden, ergerden zich vaak er over, dat zij een deel van dit kapitaal nloesten afstaan aan andere cantines f

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 170