160 en provoceerden allerlei veranderingen of wijzigingen aan hunne cantine- gebouwen, enz., waardoor zij zich konden vrijwaren tegen het geven van aalmoezen aan hulpbehoevende cantines. Men meene niet, dat liet nieuwe reglement de zaak anders geregeld heeft. Art. 2 van het oude reglement en art. 10 van het nieuwe hebben de zelfde strekking om den plaatselijken commandant de beschikking over de can tinefond sen toe te vertrouwendat belette intusschen niet, dat gewestelijk-militaire commandanten zijne rechten beperkten en hem voorschreven, dat hij voor alle uitgaven boven de f 50 machtiging moet verzoeken, Zal dit nu anders worden De rentelooze voorschotten aan andere cantines zijn nu vervangen door beleeningen tegen de gebruikelijke rente, zonder eenigen waarborg I)e zaak is nu zoodoende eigenlijk gebleven zoo als ze was, want wanneer men niet bij machte is, terug te betalen, wat zal dan gebeuren Deze toestand zou anders zijn, indien van het kapitaal der verschil lende cantines één gemeenschappelijk cantinekapitaal gevormd werd. roeger ja vroeger, toen de belasting op sterke dranken niet zoo hoog opgevoerd was, konden de cantines in de groote garni zoenen bloeien. Au gaan alle cantines met rassche schreden achteruit en weldra zullen wij voor faillissementen staan. En wat dan? Laat ons dat nog niet onderzoekenlaat ons hopen, dat de Regeering open ooren zal hebben voor de voorstellen, die door het Legerbestuur, in zake de belasting der dranken in onze cantines, ingediend zijn of zullen worden. „De cantines zijn particuliere inrichtingen", hoorden we beweren. „Zij moeten dus aan die belasting onderworpen blijven". Zonder nog toe te geven, dat deze redeneering geheel juist is, beweren wij, dat de Regeering voor den Europeaandie in de gelederen dient en alle comfort mist, iets behoort te doen, om zijn lot dragelijk te maken j dat is haar belangEuropeanenvan wie wij zouden kunnen zeggen, dat zij den tusschenstand vormen, zijn op den omgang met militairen niet gesteld. Buiten de kazernes kunnen de laatsten nergens terecht. Het is dus steeds naar do kazernes, dat zij hunne schreden moeten richten. Aan Europeanendie geen middel van bestaan hebben, wordt in deze dagen de behulpzame hand gebodenlaat men dan toch ook

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 171