161 - wat mildheid betrachten voor hen, die verre van hun vaderland hun leven en hunne gezondheid wagen voor de veiligheid van allen en het behoud van deze gewesten! De belastingen zijn te drukkendde cantines zullen zich zeiven op den duur niet kunnen bedruipen en willen zij aan het beoogde doel beantwoorden, dan moet er niet alleen sprake zijn van eene balans, die met quitterekening sluit, maar er behoort telken jare een voordeelig saldo over te blijven. Immers de eigendommen, het meubilair, de boekerijen, enz. nemen niet in waarde toezij zullen na verloop van korter of langer duur aanzienlijke sommen voor reparation of vernieuwing vereischen? Wanneer eene hoofddirectie der cantines bestond, vermeenen som migen, dat de plaatselijk-militaire commandanten geen prikkel zouden hebben om de cantines in hunne garnizoenen te doen bloeien. Wij gelooven, dat de plaatselijk-militaire commandanten veel kunnen bijdragen om de gezelligheid in de cantines te bevorderen, maar tot den bloei dier inrichtingen kunnen zij niet bijzonder bijdragen. Waar om bloeien sommige cafés en andere niet? Omdat soms ligging, bediening, gehalte van dranken, prijzen, inrichting van localen, keuze van lectuur, enz., enz., verschillen en' concurrentie ten deze bestaat. De cantines zijn allen op den zelfden leest geschoeid; alleen bestaat er prijsverschil en daarom ook concurrentie met stille kroegen. In groote garnizoenen hebben de catines een grooter debiet dan in kleine garnizoenen en daarvan hangt het grootendeels af of er al dan niet een voordeelig saldo verkregen wordt. Men vergete ook niet, dat de plaatselijk-militaire commandanten onder controle der gewestelijk-militaire commandanten staan en dat zij door dezen, bij veronachtzaming der cantinebelangen, ter verant woording geroepen kunnen worden. Velen zullen het gewaagd achten, tot de oprichting eener hoofd- cantine of tot centralisatie der cantines over te gaan. Wij twijfelen niet of deze regeling zal vruchten dragen. Wanneer in 't buitenland dranken, kortom alle benoodigdheden, aangeschaft en per zeilschip hierheen gevoerd worden, dan zullen de inkoopprijzen ongetwijfeld verrassend minder worden dan de inkoop prijzen in Indië. Men stelle zich, zonder tusschenkomst van een 11

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 172