162 agent, in directe gemeenschap met eenige handelshuizen. En dan zal blijken, dat bier, dat in Indië zeer goed afgetapt kan worden, tot veel verminderde prijzen verkregen kan worden dan het nu niet al gemeen begeerde Princessen bier. Men verzekert ons, dat het zooge naamde Witte Raven bier (waarschijnlijk afkomstig uit de fabriek Witte Raaf) en het Hamburger Mariënihaler bier niet bitter zijn, een aangenaam prikkelenden smaak hebben en goed mousseeren, hier tot den prijs van 35 per fust van 200 flesschen zullen kunnen geleverd wordendus bij inkoop elders tot een lager bedrag. Wanneer nu voor deugdelijke handkurkmachines, goede kranen en kurken gezorgd en er voor gewaakt wordt, dat de flesschen behoor lijk gereinigd worden, dan zullen goedkoope en gewilde biersoorten binnen onze cantinemuren verkrijgbaar zijn. De jenever, die tegen zeer lage prijzen in Nederland kan ingekocht worden, zal in ieder geval den doorslag moeten geven voor de winsten der cantines. Wij gewaagden zoo even vau het bezigen van zeilschepen voor de uitzendingen uit Europa of elders. Wij gaven dit slechts aan, om dat wij die voor de goedkoopste manier van transport houden en ook, omdat de warmte in de Snezhootea nadeelig is voor bier speciaal. Het spreekt echter van zelf, dat de directie der hoofd- cantine zal moeten oordeelen of eene afscheping naar Batavia en ver volgens eene overscheping naar andere havens niet te kostbaar zal zijn en dat haar vrijheid zal moeten gelaten worden, hare bestellingen en hare af- en ontschepingsplaatsen zóódanig te regelen, dat de meeste winsten worden behaald. De werkkring van directeuren zal omvangrijk worden en het zal wellicht noodig blijken, hen van andere diensten te ontheffen. Dit zal o. i. geen hinderpaal zijnwanneer daardoor de mid delen verkregen worden, in groote garnizoenen de cantines inrichtingen te doen worden, die dien naam waardig zullen zijn en veel zullen kunnen bijdragen om den soldaat te beschaven en zijn eergevoel te veredelen. In Europa tracht men het volk door aanleg van publieke tuinen, volksconcerten, enz., te beschaven. Laat ons ook dat voorbeeld volgenlaten de cantine-erven hier en daar eene rustbank verkrijgen

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 173