163 laat men ook hier eenige zorg besteden aan den aanleg van bloem perken; niet allen zullen er onverschillig voor blijven; het natuur schoon is aantrekkelijk en oefent een heilzamen invloed uit. Wanneer onze cantinelocalen eene keurige inrichting bekomen, dan twijfelen wij niet of vele begaafde officieren zullen zich genegen betoonen, aldaar populaire voordrachten of lezingen te houden en aan muziekuitvoeringen ter wille of tot vermaak van den militair deel te nemen. Het laat zich begrijpen, dat de cantines der kleine posten geene aanspraak zullen mogen maken op de zelfde grootscke inrichting als die der groote garnizoenen. Op kleine posten, meestal van tijdelijken aard, waar een gering aantal Europeanengemeenlijk slechts kader, aanwezig is, zal eene uitspanningszaal o. i. voldoende zijn. Hiervan gewaagt ook het nieuwe reglement, doch wij wenschen in overweging te geven om zoodanige uitspanningszaal niet te versieren met ka- zernemeubilairmen zorge vooral voor goede meubels, goede ver lichting, lectuur, dranken en de voornaamste gezelschapsspelen. Men trachte vooral op die kleine buitenposten geen afzonderlijk gebouw ver uit het gezicht te hebben, daar de ondervinding geleerd heeft, dat, waar zij bestaan dergelijke gebouwen hun ontstaan te danken hebben aan den afval van andere fondsen, zoo als opgeheven veestapels, slachtfondsen, enz. en de kleine cantines op den duur de reparatiën aan dergelijke gebouwen bezwaarlijk of onmogelijk kunnen bekostigen; terwijl door het isolement menigmaal diefstal met in braak werd gepleegd (soms door de cantinehouders zeiven) waar door die cantines aanmerkelijke schade werd toegebracht. Ook zijn de voorbeelden niet schaarsch, dat dergelijke verwijderde gebouwen des nachts, soms ook bij dag, in speelplaatsen of amfioenkitten ont aarden waar versterkingen bestaan, zouden zij o. i. daarbinnen moeten komen; anders zullen zij eventueel het eerst blootstaan aan plunde ring, roof of brandstichting, wanneer de gezindheid der bevolking jegens ons vijandig mocht worden. Het nieuwe reglement beveelt intusschen in geheel anderen geest Hebben wij niet gesproken over de schouwburgen, die annex vele cantines zijn, het is niet, omdat wij daartegen zijn. Wij zijn

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 174