170 - zijne kundigheden en belangstelling te wijden, rust al wat het per soneel en de militaire zaken van het leger betreft benevens het geheele beheer voor de Infanterie en Cavalerie bij die afdeeling van het Departement van Oorlog. De chef dier afdeeling bovendien aangewezen om bij afwezigheid van den Commandant van het leger dezen te vervangen is daar om benevens zijne andere qualiteiten chef van het wapen der Infanterie! De omvangrijke werkzaamheden van dien opperofficier laten niet toe, dat hij zich speciaal met organisatieplannen bezigt houdt en uit den aard van de bestemming van den Gleneralen staf moeten dus de ontwerpen, aldaar bearbeid, voor den Legercommandant en den chef der IIe afdeeling van het Departement van Oorlog maatgevend zijn. Het is van algemeene bekendheid, dat de chef en de sous-chef van den Generalen staf nimmer in de gelegenheid waren, blijken te geven dat zij met de kennis van het wapen der Infanterie zijn vertrouwd, en deze omstandigheid levert almede geen waarborg voor een inge diend beredeneerd plan van reorganisatie. Al dadelijk moet hier worden erkend, dat zulk een plan eigenaar dige moeilijkheden ontmoet, waardoor meer dan bij eene andere re organisatie waarvoor altijd een ruime blik en talent worden gevor derd ook kennisoeconomische en administratieve kundigheden en een onbevangen oordeel bij de samenstellers wordt vereischt. Het kan daarom niet anders dan nuttig zijn, indien infanterieoffi- cieren openlijk hunne denkbeelden omtrent eene formatie van hun wapen kenbaar maken, opdat van het goede, dat daarin mocht te vinden zijn, zoo mogelijk partij wordt getrokken. Hiertoe mede te werken is het doel van dit opstel. I. Het Indische leger is geheel en al een huur- en staand leger, dat dus enkel door werving moet voltallig gehouden worden. Met Europeanen kan het slechts voor het kleinste deel worden sa mengesteld en van dit element moet verreweg het grootste aantal uit Nederland worden aangevoerd. Daar echter kan geen voldoend aantal Nederlanders worden ver- Dit is de curieuse term, in de betrekkelijke voorschriften gebezigd.

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 181