188 Zonder omtrent een dier proeven in bijzonderheden te treden, zij hier alleen het resultaat vermeld, dat het veldmaterieel, behoudens eenige weinig ingrijpende veranderingen, in alle opzichten dringend voor invoering werd aanbevolen en dat dit ook het geval was met het bergkanon; doch dat men de bergaffuit, uithoofde van het me nigvuldig achteroverslaan bij het vuren, niet voor invoering geschikt achtte. Naar aanleiding vftn dit advies werd in Mei 1880, op voorstel van Z. E. den Commandant van het leger, door de Indische Regeering aan het Opperbestuur de uitzending verzocht van het materieel voor vier veld- en zes bergbatterijen ten behoeve van de Indische veld- en bergartillerie. Ten aanzien van deze laatste was dus ook gerekend op eene batterij voor Atjeh en op de mobiele sectiën te Palang, Fort de Koek en Makassar. In het bij die aanvraag overgelegd voorstel van den legerbevel hebber werd omtrent de bergaffuit aangeteekend, dat geen de minste twijfel bestond of het zou den fabriekant Krupp met de hem ter dienste staande middelen zeker gelukken, zonder gewichtsvermeer dering zoodanige wijziging in de constructie van die affuit te brengen dat het opgemerkte gebrek niet meer zou voorkomen. Desnoods rnocht daaraan een twintigtal meters aanvankelijke snelheid worden opgeofferd. Ter voorkoming van tijdverlies werd iti overweging gegeven, de proeven daaromtrent in Europa te doen nemen door aldaar met verlof aanwezige Indische artillerie-officieren. In antwoord op het bovenvermelde verzoek van de Indische Re geering werd voor korten tijd van den Minister van Koloniën het bericht ontvangen, dat Z. E. het sluiten van contracten van levering met den fabriekant en de keuring van het materieel had opgedragen aan eene commissie, bestaande uit den gepensioneerden Kolonel C. H. A. Paedt van Oldenharnevelt, oud chef van het wapen der Indi sche Artillerie, vroeger ook belast met de aanschaffing der proef- batterijen, en de met verlof in Nederland aanwezige Kapiteins der Indische Artillerie B. Lamberts en I). Twiss. Levert de samenstelling dier commissie den meest ernstigen waar borg op voor de qualiteit van het uit te zenden materieel, de in het bericht van den Minister uitgedrukte wensch, dat op 1 Januari 1882

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 199