189 twee veldbatterijen met toebehooren ter uitzending gereed zullen zijn en de mededeeling, dat, in verband met het onderzoek naar de bergaffuiten, later zal worden bepaald of in 1882 twee veld- dan wel twee bergbatterijen zullen worden uitgezonden, wettigen de overtui ging, dat de Indische veld- en bergartillerie binnen betrekkelijk korten tijd voorzien zal zijn van een materieel, dat in deugdzaam heid met dat van de beste Europeesche Artilleriën wedijveren kan en dat aan alle billijke eisclien van ballistiek en techniek voldoet. Deze zoo bijzonder gunstige omstandigheid is echter geenszins oorzaak geweest van geringere belangstelling in het tegenwoordige veld- en bergmaterieel, getuige de kolossale verbeteringen, daarin gebracht door de invoering van de scholcbuizen voor granaten, het vereenvoudigde zundertjes-stelsel voor de granaatkartetsen en de tempeertang, respectievelijk bij de Orders voor de Artillerie N° 15 van 1880 en .N0'3 6 en 9 van 1881, verbeteringen van zoo ingrijpenden aard, dat m. i sedert de invoering van het getrokken geschut bij de batterijen op geene enkele van zoo groot gewicht kan worden ge wezen. Al rekent men alleen het vervangen van 24 nommers van zundertjes door één enkel, dat door een tempeering, die kennis noch vaardigheid vereischt, voor alle afstanden geschikt gemaakt wordt, dan bestaat reeds groote reden tot dankbaarheid. De tempeering toch van de vroegere zundertjes met de tempeerboor was vrij lastig en duurde betrekkelijk lang; dikwijls braken de boren en dit alles nog daargelaten, gaf het groote aantal zundernommers op zich zelf reeds dikwijls aanleiding tot verwarring. De allerzonderlingste uitkomsten, die somtijds ter gelegenheid van buskruitkeeringen bij de beproeving van zunder tjes werden verkregen, bewezen niet onduidelijk, dat in de weder- bevestiging van los geraakte of in de vervanging van verloren etiquetten wel eens was te werk gegaan met eene doortasting, die bij zulke gelegenheid minder wenschelijk is. Toch is dat naar mijne meening niet eene zoo ingrijpende verbetering als de invoering' van de scholc buizen bij de granaten. Wat toch was de feitelijke toestand bij het granaatvuur uit het veld- en berggeschut? Ieder, die in Atjeh de werking daarvan gezien heeft en dit niet alleen bij het uitrukken met de batterijen onder het vuur des vijands, maar ook en vooral bij de veld- en bergkanons, in de verschillende bentings als posi-

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 200