191 waar zullen de goede resultaten van een zoodanig inschieten eerst in het volle licht treden, wanneer de batterijen met het zoo juist schietende stalen achterlaadgeschut uitgerust zullen zijn, maar de onlangs door mij gehouden practische oefeningen op het schietterrein te Batoe-Djadjarwaar, hoofdzakelijk tot oefening in het inschieten, ruim 400 granaten en granaatkartetsen zijn verschoten, hebben mij de overtuiging gegeven, dat ook bij onze tegenwoordige veld vuurmonden eene zuiver methodische toepassing van de regels voor het inschieten tot uitkomsten leidt, die de verwachting verre overtreffen. Ik teeken hierbij echter terstond aan, dat er onder de zes vuur monden der batterij vijf waren, waaruit nog nooit gevuurd was. Yan af het tijdstip dus, waarop onze batterijen met die nieuwe munitiën zullen zijn uitgerust, is het voor ieder artillerie-officier een noodzakelijk vereischte om met de regels voor het inschieten geheel vertrouwd te zijn; en het volkomen gemis aan bepalingen daarom trent in de Indische reglementen en voorschriften, behoudens liet voorkomende in 108, Batterijschool, 2° gedeelte, gepaard aan de moeilijkheid in de meeste garnizoenen om over de noodige boekwerken te beschikken, geeft mij aanleiding tot het mededeelen van de voor naamste regelen, welke te dezen aanzien voor de batterijen in Neder land zijn voorgeschreven en een paar. opmerkingen ten beste te geven, bij de practische toepassing van die regels gemaakt. Natuurlijk worden daarbij de wetten, volgens welke de onder zooveel mogelijk gelijke omstandigheden gedane schoten zich om liet gemid deld trefpunt groepeeren, de wijze waarop uit de spreiding der schoten de vermoedelijke of 50°/0 spreiding wordt afgeleid en hoe daaruit weder het vermoedelijk aantal treffers op een strook van bepaalde afmetingen is te vinden; in één woord de wijze, waarop tegenwoordig algemeen de trefkans wordt gemeten en uitgedrukt, als bekend verondersteld. Ten overvloede wordt daarvoor overigens verwezen naar de XII'' af levering van het „Handboek voor artillerieofficieren" van Seyffardt enVan Pesch. a. Vuren met granaten. Het waarnemen der schoten geeft het middel aan de hand om

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 202