192 1Bij benadering den afstand te bepalen, waarop het doel Verwij derd is. 2. De opzetlioogte zoodanig te regelen, dat de schoten zich op de verlangde wijze ten aanzien van het doel groepeeren. Bij het bespreken van de wijze, waarop men daarbij te werk gaat, wordt verondersteld, dat een opzet gebezigd wordt, die verdeeld is in duizendste deelen van de richtaswel zijn de opzetten van ons tegen woordig veld- en berggeschut niet aldus ingericht, doch' het wezen der zaak wordt daardoor natuurlijk niet gewijzigd. Men ga nu te werk als volgt De afstand tot het doel wordt geschat en men opent het vuur met eene opzethoogte, waarbij het. projectiel zeker te kort zal gaan. Bij een volgend schot neemt men de opzethoogte voor 100of bij afstan den boven de 1500 M, voor 200 M. grooteren afstand en gaat daar mede door tot dat het springen vau een granaat achter het doel waargenomen wordt. Daarna doet men één schot met de opzethoog te, gelegen midden tusschen de beide laatst gebezigde en houdt zich, ten minste als met 100 M. is opgeklommen, aan die opzethoogte, wanneer dat schot te kort valt; springt die granaat evenwel achter het doel dan wordt nog 50 M. teruggegaan en die afstand voorloopig als de ware vastgesteld. Was men met 200 M. opgeklommen dan wordt na het eene schot met den tusschen liggenden afstand, naarmate dit een te kort of te ver gaand schot is geweest, nog een schot gedaan met de 50 M. grootere of kleinere opzethoogte en de afstand voorloopig vastgesteld als te zijn die. behoorende bij de grootste opzethoogte, waarmede nog een te kort gaand schot is waargenomen. Hiermede is het eerste tijdperk van het inschieten afgesloten. Voor het verder nauwkeuriger bepalen van den afstand of liever voor liet vinden van die opzethoogte, waarbij het gemiddeld trefpunt in den voet van het doel valt, handele men volgenderwijze Men doet eene serie van 6 a 10 schoten met de op hoven vermelde wijze gevonden opzethoogte en neemt waar, hoeveel daarvan vóór en hoeveel achter het doel springen. Lag het gemiddeld trefpunt in het doel dan zou een gelijk aantal vóór eu achter het doel moeten komen. Neemt men dus evenveel schoten vóór als achter het doel waar dan

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 203