193 is het bewijs geleverd, dat liet gemiddeld trefpunt in den voet van liet doel ligt. Vallen van 8 schoten 6 voor en 2 achter dan komt dit overeen met 75% vóór en 25% achter. Er vallen dus 25°/„ meer vóór het doel dan het geval zou zijn, indien het gemiddeld trefpunt in het doel lag. Men heeft nu tabellen samengesteld, waaruit men voor élk treffers, dat meer dan 50°/0 voor of achter het doel waargenomen wordt, kan aflezen hoeveel M. het gemiddeld trefpunt vóór of achter het doel ligt. Dit aantal meters hangt natuurlijk af van de 50% spreiding, zoodat men om bepaalde getallen te kunnen geven, een bepaalde 50% spreiding als grondslag heeft moeten nemen. Daartoe is gekozen de 50°/0 spreiding bij het vuren op 1500 M. De in de tabel voorkomende getallen gaan dan ook uitsluitend voor het vuren op dien afstand door en moeten voor eiken anderen afstand vermenigvuldigd worden met een zekeren coefficient, zijnde de verhouding tusschen de 50% spreiding op dien afstand en die op 1500 M. Eene andere kolom in de tabel geeft dan aan, welke die coëfficiënt voor eiken anderen afstand is. Leest men nu in die tabellen tevens af met welke vermeerderino- in dracht één verdeeling van den opzet op dien afstand overeenkomt dan weet men tevens met hoeveel verdeelingen de gebezigde op- zethoogte moet worden gecorrigeerd om het gemiddeld trefpunt te verplaatsen in den voet van het doel. Bij opzetten als die van ons veldgeschut, waarop alleen de afstan den zeiven aangegeven zijn en waarbij geene mindere correctie dan voor 50 passen aangebracht kan worden, behoeft uit het resultaat der serieschoten alleen te worden afgeleid of eene correctie voor 50 passen meer of minder al of niet wenschelijk is. Het zal wellicht niet overbodig zijn, het bovenstaande door een voorbeeld toe te lichten. Bedienen wij ons daartoe van het volgen de uittreksel van de spreidingsschaal, bestemd voor het Nederlandsche kanon van 8om Achterland. Behalve de daarbij aangegeven verklaring van de beteekenis der verschillende kolommen, is voorloopig geene verdere toelichting noodig. 13 O

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 204