198 deze zoo mogelijk over hare geheele lengte in de strook der 50°/o spreiding te plaatsenhet zelfde is het geval, wanneer men vuurt tegen vijandelijke Artillerie; ook oefent natuurlijk de aard van het terrein onmiddelijk voor het doel invloed op de gunstige ligging van het trefpunt uit. De batterijcommandant moet dus in de bepaling, op welken afstand van het doel hij het gemiddeld trefpunt brengen wil, met inachtneming van de ter zake algemeen geldende beginselen) geheel vrij blijven Yuurt men bijv. tegen Artillerie in batterij dan is het veelal ver kieslijk, het gemiddeld trefpunt tusschen de vuurmonden en de voor wagens te brengen, ten einde het voordeel te hebben, een vuurmond of affuit des vijands te kunnen demonteeren door een treffer met de granaat als vol projectiel en de grootste springuitwerking te krijgen tegen de voorwagens en bespanningen. Ook in dat geval neemt men waar, hoeveel treffers voor en hoeveel achter het doel (de mondingen der vijandelijke vuurmonden) komen en leidt men met behulp van de spreidingsschaal af, hoe ver het gemiddeld trefpunt voor of achter dat doel ligtdaarmede is natuurlijk tevens de ligging van het gemiddeld trefpunt ten opzichte van het verlangde trefpunt bepaald en kan dus uit de spreidingsschaal worden gevonden, met hoeveel ver deelingen de opzet vermeerderd oi verminderd moet worden om het ver kregen gemiddeld trefpunt in het verlangde te verplaatsen. Yoorbeeld Doel: eene ongedekte veldbatterij. Afstand geschat op 2500 M. fstc gehot op 2300 M. valt vóór, 2 id. 2500 M. id. achter, 3 id. 2400 M. id. vóór, 4de id. 2450 M. id. achter. Daarna 10 schoten op 2400 M; stel hiervan 6 vóór, 4 achter, dus 60°/o vóór, hetgeen volgens de spreidingstafel overeenkomt met eene zeer gunstige ligging van het gemiddeld trefpunt voor het doel. In dit speciale geval wil men echter het gemiddeld trefpunt achter het doel (de mondingen der vijandelijke vuurmonden) hebben en corrigeert daarom als volgt: 60°/o=10°/o boven de 50volgens de spreidings schaal komt dit overeen niet 7 M. of voor den afstand van 2450

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 209