201 Yoor afstanden van 1500 pas en daarboven moeten van de 10 schoten in normale gevallen 4 7 voor hot doel springen en voor alstanden beneden de 1500 pas 59 van de 10 schoten. Heeft men dus mot ons voorlaadgeschut het eerste tijdperk van het inschieten zoo goed mogelijk op de boven aangegeven wijze ten einde gebracht dan moet men voor afstanden van 1500 pas en daar boven alleen corrigeeren, wanneer minder dan of meer dan van de serieschoten te kort gaan en voor afstanden beneden de 1500 pas, wanneer minder dan de helft vóór het doel vallen. In de overige gevallen kan men zich ingeschoten rekenen, tenzij in het laatst be doelde geval alle schoten voor het doel werden waargenomen. Ten aanzien van ons kanon van 8cm Yeld zij nog aangeteekend, dat de 50°/o spreiding op afstanden boven de 2500 passen ruim 75 M. bedraagt en dat het dus bij dien vuurmond zaak is, zich op zoo groote afstanden met een inschieten tot op 100 passen nauw keurig tevreden te stellen en zich met engere grenzen niet in te laten, daar dit alleen aanleiding geeft tot verbruik van munitie zon der resultaat. Het is voorts duidelijk, dat te velde niet alleen nauwkeurig, maar ook zeer spoedig moet worden ingeschoten, vooral op de afstanden, waarop men binnen het bereik van vijandelijk infanterievuur staat; daarom worden gewoonlijk de stukken, van een der vleugels te be ginnen, met regelmatig toenemende opzethoogten gericht, ten einde do proefschoten zoo spoedig mogelijk op elkander te doen volgen Ook met de toepassing van dien regel dient men echter bij ons Indisch veldgeschut voorzichtig te zijn, daar de bronzen vuurmonden spoedig zoodanig uitgeschoten raken, dat dit van zeer merkbaren invloed is op de sehootsverheid, en daar nu niet alle vuurmonden van eone batterij evenveel zijn uitgeschoten, doet men best, die vuurmonden, welke in dit opzicht tot de uitersten behooren, van het vuren voor liet inschieten uit te sluiten. Eindelijk zij nog opgemerkt, dat het inschieten veel moeilijker wordt, indien het moet geschieden tegen een niet aaneengesloten doel, als bijv. tegen vijandelijke Artillerie in batterij. Tegen elke 4 M. doel staat eene tusschenruimte van bijna 20 M. Springt nu. een projectiel vóór de vijandelijke vuurlijn, doch tegenover eene der tusschenruimteu

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 212