202 dan teekent de rook zich, althans bij weinig wind, niet tegen het doel af en men is dus zeer geneigd, het projectiel als achter hot doel gesprongen in rekening te brengen. Dit is zoo sterk, dat bij de onlangs te Batoe-Djadjar gehouden schietoefeningen, toen voor de eerste maal tegen een zoodanig doel ingeschoten moest worden, noch mot de 6 schoten voor het eerste tijdperk van het inschieten, noch met de daarop gevofgde 6 serie- schoten één enkele treffer in de schijven'werd verkregen. Bjj het afpassen van den afstand na het ophouden van het vuur bleek, dat eenc fout van meer dan 200 passen was gemaakt tengevolge van verkeerde waarnemingen uit de batterij. Hieruit volgt de noodzake lijkheid voor den batterijcommandant, zich bij het waarnemen der schoten tegen een dergelijk doel op een der vleugels zijner batterij te plaatsen, opdat de rook van een vóór gesprongen projectiel zich voor hem tegen een der vijandelijke vuurmonden afteekene. Ligt het springpunt zoover voor, dat dit niet geschiedt dan bestaat er ook des te minder gevaar, dat men het schot als achter in rekening brengen zal. Tevens blijkt er de deugdelijkheid uit van den maat regel orn tegenover vijandelijke Artillerie met vermeerderde tusschen- ruimten in batterij te komen. Betreffende het vuren tegen gedekte doelen zij hier aangeteekend, dat dit in Europa te velde slechts voorkomt in den zin van vuren tegen ecuigermate ingegraven vijandelijke Artillerie, tirailleurs in loopgraven of veldgeschut achter kleine natuurlijke of kunstmatige dekkingenin Indië zal het echter dikwijls tegen vijandelijke bentings moeten worden toegepast. Slechts zelden zal het voorkomen, dat men daartegen met granaat- en niet met granaat-kartetsvuur moet optreden. Yoor het inschieten met granaten tegen gedekte doelen worden dan ook in de Nederlaudsclie voorschriften geene bepaalde regels gegeven. Het handboek voor artillerie-officieren van Seyffardt en Van Pesch bevat de volgende methodeArtillerie te velde doet voor het inschieten met granaten tegen min of meer gedekte levende doelen als waarvan boven sprake, vooral tegen Artillerie achter geringe dekkingen, het best zich in te schieten op het midden der dekking en daarna de opzethoogte zoo veel te vermeerderen als overeenkomt

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 213