207 fout alleen op de straks nader aan te geven wijze ontdekt hebben kunnen worden. De correctie van het granaatkartetsschot kan op drie verschillende wijzen geschieden 1. Door wijziging der opzethoogte alleen, waardoor de springhoogte gewijzigd wordt, doch de springafstand de zelfde blijft; eene correctie dus, die kan worden aangebracht om bij het zelfde interval het spring, punt zoo laag mogelijk te brengen. 2. Door wijziging der tempeering alleenhierdoor worden spring hoogte en springafstand beide gewijzigd en wel zoodanig, dat bij het grooter worden van den springafstand, de springhoogte kleiner wordt. Bij regelmatigen en normalen brandtijd der buizen zal die correctie zelden voorkomen, daar in dat geval uit eene ongunstige ligging van het springpunt dient te worden afgeleid, dat men onjuist is ingeschoten. Blijkt echter uit andere omstandigheden, als bijv. enkele aanslagen kort voor het doel, dat men wel juist ingeschoten is, dan moet uit een ongunstigen springafstand geconcludeerd worden tot een abnormalen brandtijd der buizen en dus alleen de tempeering gewijzigd worden. 3. Overeenkomstige wijziging van opzethoogte en tempeering beide, het geen paralelle correctie genoemd wordt. Deze correctie wijzigt den spring afstand zonder noemenswaardige verandering te brengen in de spring hoogte zij zal dus onder anderen worden toegepast, wanneer spring- punten achter het doel worden waargenomen. Heeft men nu door middel van deze correctiën opzethoogte en tempeering geregeld en vallen de springpunten steeds voor het doel, dan verdient het aanbeveling, een paar controleschoten te doen met 50 pas paralelle correctie naar voren, dus met 50 pas meerdere op zethoogte en tempeering voor den 50 pas verderen afstand; krijgt men daarbij springpunten achter het doel dan mag men daaruit af leiden, dat men oorspronkelijk goed was ingeschoten en tot het eerste vuur moet terugkeeren. Yallen de springpunten echter nog vóór het doel dan geeft men op nieuw vijftig pas paralelle correctie naar voren, tot dat springpunten achter het doel worden waargenomen, om vervolgens het vuur met de voorlaatste opzethoogte en tempeering voort te zetten. Het is op die wijze, dat men in het boven aangenomen geval, waarbij

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 218