209 schokbuizen, niet te verzuimen. De resultaten toch van het inschieten rechtstreeks met granaatkartetsen tegen schijven, welke eene gede- ploieerde compagnie Infanterie voorstelden, waren beduidend ongun stiger dan die, welke verkregen werden tegen de zelfde schijven, nadat die door gedeeltelijke oprolling eene hoogte van 1 M. hadden ver kregen en aldus knielende Infanterie voorstelden, toen aan het vuren met granaatkartetsen een granaatvuur ter bepaling van den afstand was voorafgegaan. Wel waren in beide gevallen de afstanden niet volkomen gelijk, doch daar de grootste van beiden slechts 1000 pas bedroeg, behoefde dat verschil geen merkbaren invloed op de uitwerking te vertoonen. Toch moge deze opmerking hier eene plaats vinden, dat men, om van de opvolging van den regel, zoo mogelijk eerst den afstand door granaatvuur te bepalen, goede resultaten te mogen verwachten, vol komen moet kunnen vertrouwen op de goede werking der tijdbuizen. Wat toch is voor het vuren met granaatkartetsen de vraag? Niet zoo zeer den juisten afstand te leeren kennen, waarop men zich be vindt van het doel als wei met welke tempeering van de buis het juiste interval verkregen wordt. Springen bijv. de projectielen te ver voor het doel, dan heeft het niets geen bezwaar om, wetende dat men zich op 1000 M. bevindt van het doel, de buis te tempeeren op 1200, indien men waarneemt, dat die tempeering het gewenschte resultaat oplevert. Het is echter duidelijk, dat bij een dergelijken stand van zaken het inschieten met granaten veel van zijne waarde verliest. Heeft men daarentegen eene saskolom, die niet alleen regel matig brandt, maar waarvan de brandtijden in beweging ook zoo juist bekend zijn, dat ze bij eene tempeering voor een bepaalden afstand ook werkelijk een springpunt op dien afstand geeft dan is het kennen van dien afstand en dus het voorafgaand inschieten met granaten, voorzien van schokbuizen van onberekenbaar nut.— In hoeverre onze nieuw ingevoerde zundertjes voor puntgranaatkartetsen N° 1 en voor punt- granaten tot 16 enl2cmaan die eischen zullen voldoen, zal de toekomst leeren; het is echter waarschijnlijk, dat dikwijls de juiste tem- peerlengte niet geheel overeen zal komen met die, aangegeven voor den afstand, waarop men zich bevindt. 14 O

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 220