217 pas zou geschieden, wanneer de in het commando aangegeven afstand min der dan 1500 passen bedroeg en in andere gevallen met 200 passen. Ieder stukscommandant wist dus dadelijk, met welke opzethoogtc zijn stuk kon worden gericht. Gedurende het laden commandeerde de batterij commandant over eenkomstig het reglement: Stukken-vuurrechter linkerstuk. Zoodra nu een te ver gaand schot werd waargenomen, gaf de bat terijcommandant aan den sectiecommandant van den aan de beurt zijnden vuurmond last, te halveeren en gaf voor één of twee volgende schoten zelf de opzethoogte, naar aanleiding van de waargenomen uitkomsten, aan den sectiecommandant op. Was daarop de afstand tot op 50 passen nauwkeurig bepaald dan werd gecommandeerd Op passenLaadt en daarna overeenkomstig het reglement de wijze van vuren aangegeven. Moest na het inschieten granaatkartetsvuur worden afgegeven en wilde men daarmede terstond tot het serieschieten overgaan dan werd gecommandeerd Met granaatkartets op passenLaadt en eveneens de wijze van vuren vermeld, die dan gewoonlijk sectie- vuur of vermeld sectievuur was. Wilde men echter vóór het serieschieten de tempeering voor den gevonden afstand controleeren en zoo noodig nader regelen dan werd gecommandeerd Met granaatkartets op passen. Rechter linkersectie Laadt en vervolgens naar gelang van de waarneming der schoten, waar- schuwenderwijze Middelsectie op passen. Linker rechtersectie op passenenz. Deze commando's, waarop wel bij alle sectiën munitie werd geno men, doch slechts bij de genoemde getempeerd en geladen, werden ook gebezigd, wanneer het inschieten, zonder voorafgaand granaatvuur, rechtstreeks met granaatkartetsen moest plaats hebben. In beide gevallen werd, nadat opzethoogte en tempeering zoo goed moge lijk geregeld waren, de wijze van vuren voor de geheele batterij aangegeven. Bij het ophouden van het vuur of bij het overgaan tot het vuren met een ander projectiel verdient het aanbeveling, de reeds geladen

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 228