222 - doen ophouden, die niet in alle opzichten de goedkeuring van den onbe- vooroordeel den toeschouwer wegdragen. De quaestie is, dat bedoelde corpsen ook in vredestijd diensten verrichten, die onmogelijk achterwege gelaten kunnen worden, zoo als o. a. het be waken en transporteeren van gevangenen. Deze dienst is niet onbe langrijk, daar de Madoerees het indringingsvermogen van zijn kris of gollok, in het algemeen bij rechtsquaestiën, meer afdoende beschouwt dan hot wetenschappelijkste vonnis van den kundigsten rechtsgeleerde. Do Barisan bestaan nu eenmaal en zoo lang zij er zijn, moeten zij zoo goed mogelijk wezen. In de eerste plaats is daartoe noodig, dat het officierscorps aan de eischen voldoet, die men er billijkheidshalve aan stellen mag. Behalve geoefendheid in exerceeren en reglementenkennis, zal daarbij ook in aan merking moeten komen hunne wijze van leven. Op die zaak willen wij hier de aandacht vestigen, opdat er wellicht van bevoegde zijde maatregelen getroffen mogen worden om aan een thans bestaanden, diep in het leven dier officieren grijpenden toestand een einde te maken. Madoera is het land der verpachtingenin de Vorstenlanden wordt alles verpacht tot de passage over de bruggen, die door de gebruikers zeiven zijn gemaakt. Het verpachten is er eene manie; ieder, die iets te ver pachten heeft, acht zich ook zedelijk gedwongen, het te doen, al is het ook één en het zelfde perceel aan drie verschillende personen, die dan maar moeten trachten, deze ingewikkelde zaak zoo goed mogelijk te schikken. Zelfs iemand, die op het oogenhlik niets te verpachten heeft, kan toch zijne verpachtingsmanie niet bedwingen en verpacht voor de toekomst. Nu zou men veronderstellen, dat officieren of andere personen met een vast inkomen, hetzij traetement of onderstand, wel zeer weinig te verpachten moeten hebben; en dit is ook zoo; maar toch doen zij met hun inkomen, wat men eenigermate ook verpachten zou kunnen noemen. Tegen be taling van een zeker quantum in ééns, verpachten zij aan dezen of genen, voornamelijk aan Arabierenhet recht om gedurende zekeren tijd het hun toekomende traetement dan wel hun onderstand te ontvangen. Het spreekt van zelf, dat de pachter -of voorschotgever aanzienlijke procenten berekent, daar hij de risico heeft, dat de verpachter sterft of zijn traetement of onderstand verliest. Andere kwade kansen heeft de geldschieter niet, daar dergelijke overeenkomsten notarieel worden aangegaan. In dit geval ge schiedt het ten overstaan van den secretaris der residentie. Nu denke men niet licht over de gevolgen van het sluiten van derge lijke overeenkomsten. Het is een feit, dat daardoor thans officieren bij

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 233