226 meaning afgedwongen, is kwalijk overeen te brengen met de wet en niet bevorderlijk voor den aan deze verschuldigden eerbied. 3. Er is bovendien nog eene overweging, die eene wijziging van het strafstelsel voor de landmacht wenschelijk maakt, zoodra men het straf stelsel voor de zeemacht wijzigt. Tusschen de twee militaire strafwetboeken bestaat eene nauwe verwantschap. Bij de samenstelling daarvan is men van het juiste beginsel uitgegaan, dat het militaire recht voor de landmacht en voor de zeemacht één is, en dat alleen zoodanige afwijkingen wenschelijk en gerechtvaardigd zijn, welke door het verschil van toestanden onvermij delijk zijn. Is men al aan dit beginsel niet in alle opzichten getrouw gebleven, toch is het duidelijk dat de twee militaire strafwetboeken naar eenzelfde model zijn bewerkt. Het is wenschelijk, die overeenstemming te behouden en, zoo mogelijk, te versterken, de wijziging van het eene wetboek met eene, voor zooveel mogelijk, gelijke wijziging van het andere te doen gepaard gaan. De dringende behoeften aan eene herziening van het strafstelsel voor de landmacht is trouwens op zich zelve ook algemeen erkend. 4. Deze overwegingen hebben de Regeering er toe geleid, het in 186S ingediende ontwerp tot herziening van het militaire recht voor de land macht weder op te nemen. Bij Koninklijke boodschap van 1 Maart 1868, voor het eerst, en sedert bij die van 5 October 1868 en 24 September 1869 op nieuw ingediend, bleef dat ontwerp destijds onafgedaan. De daarin voorgestelde veranderingen vonden op zich zeiven geene bestrijding, maar ten gevolge van kabinetsverwisseling en naar het schijnt ook van meer dringende eischen van het oogenblik, geraakte liet op den achter grond. Het bevatte, buiten eene herziening van het strafstelsel, verschillende bepalingen, waaraan sinds lang dringende behoefte bestond. Het was bovendien, met eene geringe omwerking, evenzeer voor de vereischte wijziging van het Crimineel Wetboek voor het krijgsvolk te water bruikbaar. In hoofdzaak is het alzoo bij het tegenwoordige ontwerp gevolgd. Daarbij is echter rekening gehouden zoowel met verschillende destijds op bijzondere punten gevallen bedenkingen, als met den eenigszins verander den toestand. Het ontwerp van 1868 toch was bestemd om tevens tot grondslag van eene evenzeer beoogde herziening van het bijzondere deel van het militair strafrecht te dienen, was dus niet zoozeer eene partieele wijziging, maar als het ware de eerste titel van een nieuw militair straf wetboek. Mocht nu echter de herziening van het gemeene strafrecht tot stand komen, dan zal de vaststelling van nieuwe militaire strafwetboeken

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 237