332 overlaten? Wie het tegendeel zoude willen heweren, kent onze Volks vertegenwoordiging niet. Wdarom is het belastingstelsel in Nederland en Indiëonbillijk? Waar om is de Nederlandsche jachtwet zeer onbillijk? Waarom stemde de Volksvertegenwoordiging onlangs de zeer billijke overneming door den Staat van den spoorweg Batavia Buitenzorg af? Waarom wil zij niets weten van de invoering van persoonlijken dienstplicht? Waarom geeft zij meer geld voor gevangenissen dan voor kazernes in Nederland? Het is altijd de zelfde reden. En die reden zal men terugvinden, wanneer bij eene regeling bij de ivet van het pensioen, het ontslag en de bevordering der Indische officieren, de bepalingen op de overplaatsingen der officieren van het Nederlandsche bij het Indische leger even willekeurig zullen worden toegepast als tegenwoordig. Die reden is het eigenbelangDe mocratisch of aristocratisch, 't is even groot. Dat eigenbelang cijfere men vooral in de onderwerpelijke zaak niet weg. Indië men vergete het niet is en blijft eeno kolonie. Het is het land, waar ieder in de gelegenheid gesteld wordt, vroegere fouten uit te wisschen. Ieder kan er nog een nieuw leven beginnen en zoo doende zijne vroegere positie.vaak zelfs zéér schitterend verbeteren. Voor hen, die niets op hun geweten hadden en zonder eenige protectie, maar door vlijt en volharding hier eene betrekking op jeugdigen leeftijd, na goede studiën in Europaverwierven, is het niet bemoedigend hoven zich op de ranglijst te krijgen personen, die soms door den een of ande ren kruiwagen in het moederland voortgesleept werden, in Indië hun minder schoon verleden uit te wisschen. De officieren van het Indische leger hebben dit zeer vaak moeten ondervinden. En zoude men nu die geschikte gelegenheid om Nederlandsche onder danen op den rechten weg terug te brengen, laten varen, terwijl Indië te gelijker tijd open zoude blijven voor Duitschers, Franschen en andere vreemdelingen om op dien weg te kunnen terugkomen? Dit is zeker niet aan te nemen. En wij moeten de vreemdelingen blijven toelaten, omdat onze eigen krachten ook door onkunde en gebrek aan energie te kort schieten! Men verwachte dus bij eene regeling bij de wet van de bevordering en het ontslag der Indische officieren geene betere opvolging der bepalingen, die de overplaatsingen van Hollandsche officieren bij het Indische leger beheerschen. Ook de leden der Volksvertegenwoordiging hebben, even als de Ministers en hunne vrienden, familieleden of kennissen, voor wie eene overplaatsing bij het Indische leger gewenscht of noodzakelijk is.

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 243