342 in de plichten van den militairen bevelhebber van hoogen rang jegens bet leger, de maatschappij en de landsregeering. Bij dit leger en de Indische samenleving gezien, wist bij tegenover den Gouverneur-Generaal en den Minister van Koloniën ten allen tijde, in het belang van 's Konings troepenmacht in deze gewesten, met klem en tact den eerbied te hand haven, dien deze booge staatsdienaren wederkeerig en ten allen tijde moeten toonen te bezitten voor hem, op wiens schouders de moeilijke taak rust, bet schoonste gedeelte van Nederland''s kroonjuweel in tijd van nood voor den Koninklijken Opperbestuurder van Insulinde te behouden. Mis schien viel het hem, in aanzien bij het doorluchtig stamhuis van Oranje- Nassau, schoonzoon van den Generaal Baron Merkus de Koekbroeder van een vorigen Legercommandant en zwager van Baron De Koek, gedurende lange jaren Directeur van het kabinet des Konings, gemakkelijker dan menig ander voor en na hem, zonder die machtige en invloedrijke relatiën, te hebben wat hij wilde en zich door hen, die haar noodig hadden te doen ontzien; daartegenover staat het feit, dat ook hij met zijne openlijke en niet openlijke vijanden had te rekenen, waaronder men officieren van veel verdienste telde, die hem, niet altijd ten onrechte, zijne buitengewoon gelukkig verworven rangen en voordeelen misgunden. Met dat al zal ieder, die 's Generaals beeld op doek of papier moge aanschouwen, moeten erkennen, dat hij ongetwijfeld tot eene der meest sympathetische figuren van het oude Indische leger heeft behoord. Een Generaal met dat uiterlijk, die houding, dien blik en dien oogopslag als de zijne in de volle kracht des levens waren, moest dien betooverenden invloed uitoefenen, dien ieder zijner omgeving bewust of onbewust ondervond. Wie daarin het geheim zoekt van de onderscheiding, waarmede De Stuers steeds door dit leger, ook na zijne pensioneering, werd behandeld, is onbillijk. Dat geheim zetelde in de ongeveinsde belangstelling, die de Generaal steeds dit weten wij tot kort voor zijn dood getoond heeft, voor de quaestiën van den dag in dit leger te bezitten. Die belangstelling zij een voorbeeld voor anderen! Zij strekt der nage dachtenis van den man, wiens militaire loopbaan in korte trekken geschetst werd, tot eer

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 253