835 dan ook, op meer of min regelmatige wijze, soldaten, korporaals, tot onderofficieren zelfs, die eenige muziekale kennis bezitten, tot eene kapel vereenigd en die militairen van alle andere diensten vrijgesteld, zoodat zij ten onrechte als combattanten of dienstdoeners in de sterkte der compagniën voorkomen. Het is geblekeu, dat uit Amboineezen en Inlanders zeer goed muziekanten zijn te vormen, zoodat ook bij compagniën, welke uit manschappen van die landaarden zijn samen gesteld, in dit opzicht geene verandering in de formatie behoeft te worden gebracht. Bij Amboineesche compagniën moet ook het kader van den zelfden landaard zijn. Ieder officier, die Amboineezen heeft gecommandeerd, zal toegeven, dat er stof onder hen is om sergeanten-majoor en fouriers te krijgen en dat geene inmenging van Europeesch kader noodig is om van plichtsbetrachting en behoorlijke uitvoering van de dienst, zoowel in garnizoen als te velde, bij de sergeanten en korporaals verzekerd te zijn. Daardoor zullen tevens de kansen op bevordering bij de Amboineezen eenigszins gelijken tred houden met die bij de Europeanen. Bij de Inlandsche compagniën zullen de sergeanten-majoor en fou riers Europeanen moeten zijn. Het wordt echter noodig geacht, dat 6 Europeesche en 6 Inlandsche sergeanten in de formatie worden gevoerdde korporaals kunnen van gelijken landaard zijn als de overige manschappen. Door de Inlandsche sergeanten de functiën te doen uitoefenen, welke bij Europeesche compagniën door de korporaals worden vervuld en de Inlandsche korporaals aan hen toe te voegen, zal de onmogelijke verhouding tusschen de Europeesche korporaals en het Inlandsche kader, welke thans bestaat, worden weggenomen. Hoezeer inferieur in graad, wordt nu de Europeesche korporaal, zoo wel in de compagnie als in het gelid, vaak den Inlanclschen sergeant voorgetrokken; de eerste wordt meermalen gebezigd om denlaatsten orders te geven en door officieren en Europeesche onderofficieren, die de taal van den Inlander niet verstaan, wordt dikwijls de Inlandsche sergeant geheel ter zijde gesteld. Daar de graad van sergeant de hoogste is, welken een Inlander kan bereiken, worden vele oude dienaren onder de Inlandsche sergeanten aangetroffen, die prac- tisch beter ontwikkeld zijn dan het jonge Europeesche kader. Do

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 256