336 toestand, zoo als die nu feitelijk is, moet voor de discipline en in elk geval voor liet relief van den graad als verderfelijk worden beschouwd. De indeeling van 6 Inlandsche sergeanten en even zooveel Inlandsclie korporaals bij eene compagnie laat ook voor Inlanders eene behoorlijke kans op lots-en pensioensverbetering toe, terwijl het wegvallen van de Eüropeesche korporaals bij eene Inlandsclie compagnie de oplossing van de kaderquaestie in de hand werkt. Om deze regeling met vertrouwen toe te passen, moet echter, meer dan thans het geval is, de vorming van Inlandsch kader worden behartigd. Onder de fuseliers eener compagnie moeten zijn één élève-muziekant en één élève tamboer-hoornblazer. De compagniën van de garnizoensbataljonswelke op de stand plaatsen van de commandanten dier corpsen bijeen zijn, vertegen woordigen, zoo als bij de territoriale indeeling is gezegd, de troepen, die onder zekere omstandigheden dadelijk mobiel moeten zijn en daarom, wat de bruikbaarheid betreft, in geen enkel opzicht van de compagniën der veldbataljons moeten zijn onderscheiden, zullen de zelfde formatie als laatstgenoemde compagniën moeten hebben, met uitzondering van de muziekantenwaarvoor fuseliers in de plaats treden. Hoe gaarne men ook aan alle garnizoensbataljons een muziekcorps zou willen geven, het is volstrekt onmogelijk een voldoend aantal personen daarvoor te vinden. Beter is het, de veld-en depótbataljons volledig te voorzien dan, zoo als thans plaats heeft, ook militairen met muziekale kennis aan de garnizoensbataljons af te staan, waardoor noch de eene noch de andere categorie van corpsen naar behooren van muziekanten is voorzien en talrijke beslommeringen uit die versnippering van krachten ontstaan. Ook in deze aangelegenheid baten geene vertoogeneen voldoend aantal muziekanten is niet te krijgen. Is het al eene enkele maal gelukt, 'bij een of meer der garnizoensbataljons eene militaire kapel bijeen te hebben, zulk een muziekcorps kan onmogelijk in stand gehouden worden, trots alle geoorloofde en niet geoorloofde middelen, welke worden aangewend. Beter is het dus, de veld-en depötbataljons volledig te voorzien van muziekanten dan alle infanteriecorpsen gebrekkig. Ten einde werkelijk aan het doel te komen beantwoorden, zal do

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 257