- 349 den staftamboer en twee korporaals-werklieden. De stafhoornblazer is kapelmeester bij de corpsmuziek, met den graad van sergeant, doch moet ook tot sergeant-majoor kunnen wor den bevorderd. De staftamboer is belast met de vorming en leiding der tam boers en hoornblazershij bekleedt den graad van korporaal, doch moet na een zeker aantal jaren goede dienst tot sergeant kun nen worden bevorderd. Yoor den staffourier moet de gelegenheid voor bevordering blijven bestaan, even als voor de onderofficieren der compagniën. Bij de garnizoensbataljons zijn de staven op de zelfde wijze sa mengesteld, doch het komt ons voor, dat één adjudant-onderofficier voldoende is, omdat hoogstens twee compagniën op de standplaats van den staf aanwezig zijn. Yerder hebben deze corpsen geene muziek en alzoo vervalt de stafhoornblazer. Bij de gesplitste corpsen, zoowel van de veld- als van de garni zoensbataljons, behoort een staf bij elk half bataljon. Die staf is voor de garnizoenstroepen bij beide gedeelten gelijkbij de veldtroepen bestaat die uit één adjudant-onderofficier, terwijl alleen het corpsgedeelte, dat onmiddelijk onder de bevelen van den comman dant van het geheele corps staat, een stafhoornblazer heeft, maar is overigens op gelijke wijze als bij de niet gesplitste bataljons samen gesteld. Do staven moeten geheel uit Europeanen bestaan. Tot staftam boer en korporaals-werklieden moeten echter ook Amboineezen of Inlanders kunnen worden in aanmerking gebracht. Ofschoon, vooral wat Inlanders betreft, niet veel stof zal worden gevonden voor die betrekkingen, dient de gelegenheid daartoe niettemin open te blijven; het zal echter niet zoo zeer gebrek aan vakkennis zijn, welke zal verhinderen om veel gebruik van dien maatregel te maken, als wel de mindere geschiktheid van Inlanders om eenigszins zelfstandig op te treden en ondergeschikt personeel te leiden en te vormen. De rang van de corpscommandanten bij de veldbataljons is Luite nant-Kolonel of Majoor. De vier veldbataljons namelijk, die uit Europeanen en Amboi- 17

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 270