354 len, do -waarschijnlijke dader is, behoeft geen omslachtig voorloopig onderzoek te doen instellenwanneer hij een relaas geeft van zijn persoonlijk onderzoek, dat als toelichting der klacht kan worden aangemerkt, dan is èn naar de letter, èn naar den geest der A. O. 14° 21 van 1866 gehandeld. "Wat zien wij echter gebeuren? Nadat de corps- of detachementscommandant kennis bekomt van een misdrijf, door eon of meer zijner onderhoorigen gepleegd, wordt de zaak op het rapport summier onderzocht. Zoodra dien chef uit dat onderzoek blijkt, dat de zaak niet disciplinair mag worden afge handeld, worden twee officieren in commissie benoemd om een corps- onderzoek in te stellen. Dit onderzoek, dat aanvankelijk door kort heid uitmuntte en het bestaan van eene misdaad aantoonde, zoo ook do verdenking van een militair als vermoedelijke misdadiger wettigde, is langzamerhand, ofschoon in vorm der schriftuur anders, in het wezen der zaak in een uitgebreid gerechtelijk onderzoek ontaard, waar bij tot in de kleinste bijzonderheden wordt afgedaald om niet alleen liet bestaan der misdaad, maar ook het bewijs te leveren van de schuld eens beklaagden. Niet altijd loopen dergelijke voorloopige of corpsonderzoeken in weinige uren of dagen af; de uitgebreidheid dezer werkzaamheden eisclit wel eens weken arbeid en in dien tijd blijft een verdachte in praeventief arrest. Wat beoogd werd bij het K. B. van 16 November 1818, wordt dus door de toepassing der A. O. N° 21 van 1866 niet bereikt. Daargelaten, dat deze A. O. eene spoedige behandeling in den weg staat, heeft zij nog belangrijker nadeelen. De stukken van het voorloopig onderzoek hebben in rechten geene waarde. Hoe menigmaal hebben wij niet ondervonden, dat een mili tair in het voorloopig onderzoek iets erkende, hetgeen hij eenvoudig ontkende, toen hij onder eede gehoord werd door officieren-commis sarissen, belast met het gerechtelijk onderzoek der zelfde zaak! Wij woonden het geval meermalen bij, dat de verklaringen, in het voor loopig onderzoek geverbaliseerd, eenvoudig geloochend werdenVer liezen de voorloopige onderzoeken daardoor niet het nut, dat zoo veel arbeid verdiende te hebben? Op die stukken als basis werd een

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 275