355 advies uitgebracht, en die basis, we mogen daarop niet vertrouwen! Dikwijls weigeren burgerpersonen getuigenis af te leggen voor eene commissie van voorloopig onderzoek, en ze kunnen daartoe niet ge dwongen worden. Yaak zijn de getuigen in liet voorloopig onderzoek, wetende dat hunne verklaringen niet onder eede gestaafd worden en dat zij voor hunne valsche verklaringen buiten het bereik van den strafrechter blijven, ter kwader trouw, maar dikwijls hebben hunne tegenstrijdige verklaringen voor de commissie van gerechtelijk onderzoek eene andere oorzaak. In de meeste gevallen toch wordt het gerechtelijk onderzoek geruimen tijd na liet corpsonderzoek gehouden, als wanneer den minder ont wikkelde, op wien de, misdaad wellicht geen indruk maakte, het ver band der zaak geheel ontgaan is; veelal ook treden oudere, geslepen kameraden op, die de zaak eene richting geven, waardoor de aandacht der minder ontwikkelden daarheen geleid wordt, zoodat een later onderzoek in de juiste richting, waar èn misdaad èn misdadiger schuilen, te vergeefs wordt nagespoord. Dikwijls zijn personen, vooral vrije Inlanders, die her- en derwaarts, soms onder verschillende namen, trekken, in staat bij het onmiddelijke, dus hot corpsonderzoek te getuigen en worden zij later door de Justitie te vergeefs opgespoord om voor eene gerechtelijke commissie te verschijnen. Het zal ook meermalen gebeurd zijn, dat een getuige na het voorloopig en vóór het gerechtelijk onderzoek is komen te overlijden. Wij kennen meer dergelijke gevallen, waarbij de verklaringen van die overledenen het meeste gewicht in de schaal zouden gelegd hebben, wanneer die verklaringen beëedigd waren. Een doodelijk gewonde, die nog eenige woorden stamelen kan, kan soms zijn aanvaller nog aanwijzen. Welke waarde deze verklaring voor eene corpscommissie moge hebben, zij mist de volle waarde, in rechten toegekend aan eene beëedigde getuigenis. Het per se benoemen vau officieren-commissarissen om een voorloopig of corpsonderzoek te houden, heeft meer na-dan voordeelen. Orders worden niet uitgevaardigd om niet nageleefd te worden. Wie een voorstander is van orde, verlangt het tegendeel niet. Het moet niet vrij staan om de ratio eener order uit te vorschen; wanneer ieder

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 276