356 individu die vrijheid bekwam, zou onze militaire maatschappij hare inwendige kracht verliezen En toch verlangen wij, dat militaire commandanten in sommige öe\allen eigenei autoriteit handelend optreden en de toepassing der A. O. No 21 van 1866 ter zijde stellen, doch onmiddelijk gemotiveerd van hunne afwijking er van rapporteeren. Menigmaal zal, de Justitie gebaat, het recht zijn beloop hebben, wanneer zonder inwinning van een advies van den auditeur-militair eene zaak naar den militairen rechter verwezen en het gerechtelijk onderzoek onverwijld aangevangen en voortgezet wordt. Het strikt en onberedeneerd opvolgen van het voorgeschrevene bij de zoo even genoemde A. O. onder alle omstandigheden kan wel eens blijk dragen van .angstvalligheid, gemis aan doorzicht of zelfstandigheid, eigenschappen die in hoogere au toriteiten terecht verwacht mogen worden. "Vrees voor een afkeurend oordeel van hoogere chefs zal ook hiel den scepter zwaaien! t Is helaas waar, slechts enkele hoogere chefs weten besluit- vaaidigheid en zelfstandigheid op prijs te stellenverreweg het meeren- deel ziet daarin aanmatiging of verzet en qualificeert als zoodanig de uiting van die militaire beginselen, die reeds in den jeugdigen luitenant den opperofficier der toekomst doen voorspellen. Maar daarover geene bespiegelingen! "Wanneer wij de redactie der A. O. van 1832, No 2, 3 ver gelijken met de toelichting, door Mr. J. L. A. Stolk gegeven bij art. 12 der Rechtspleging bij de Landmacht, dan valt het ons op, dat men in Nederland de toepassing van het Koninklijk besluit dd. 16 No vember 1818 afhankelijk heeft gesteld van de omstandigheid of de plaatselijke of garnizoenscommandant in twijfel verkeert of het feit, waarvan een militair beschuldigd is, al dan niet aan het oordeel van een krijgsraad moet worden onderworpen. In Nederland behoeft de garnizoenscommandant niet in elk Zie A. O. N° 72 van 1869, 6e alinea. „Komen er omstandigheden voor, die eenige verandering of wijziging in reglementen of bevelen wenschelijk maken, men stelle ze aan den naast volgenden chef voor; vorderen die omstandigheden onmiddelijke wijziging of verandering, men voere ze uit op eigen verantwoordelijkheid pn geve er ommidde- lijk den chef kennis van."

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 277