357 voorkomend geval het gevoelen van den auditeur-militair in te winnen; in IncLië is dit echter verplichtend; en toch hebben wij waar schijnlijk met één en het zelfde Koninklijk besluit te doen! Terwijl het inwinnen van het advies van den auditeur-militair verplichtend is, is het opvolgen van zijn advies afhankeljjk van het oordeel van den plaatsfilijk-militairen commandant. Deze beslist of eene zaak al dan niet door een krijgsraad zal worden berecht. Moge in enkele gevallen een plaatselijk-militaire commandant rechts kundig advies niet kunnen ontberen, dan zou de toepassing der A. O. K° 21 van 1866 nut kunnen stichten; doch in elk ander geval belemmert zjj eene spoedige afdoening van zaken en is zij meestal oorzaak, dat het praeventief arrest langer duurt dan volstrekt noodig is, terwijl zij der rechtspraak soms een spaak in 't wiel steekt. Wij achten het zeer doelmatig, dat de gewestelijk-militaire comman danten kennis bekomen van de toedracht der zaken, tot welker berech ting krijgsraden moeten worden samengesteld. Wanneer die autoriteiten met geen ander doel de voorloopige onderzoeken ter inzage bekomen, dan kan dit o. i. ook geschieden na afloop van het gerechtelijk onderzoek door de toezending der processtukken aan den auditeur militair door tusschenkomst van den gewestelijk-militairen commandant. Wij gelooven, dat eene wijziging van art. 19 der Rechtspleging bij de Landmacht een veelzijdig nut zal hebben. Volgens dit artikel mag een garnizoenscommandant, die eenmaal officieren-commissarissen heeft benoemd tot het gerechtelijk onderzoeken eener zaak, die zaak niet meer disciplinair afdoen; zelfs dan niet, wanneer officieren-commissarissen en de auditeur-militair of de adjunct hem klaar, duidelijk en overtuigend bewijzen, dat de zaak tot de competentie van den disciplinairen rechter behoort of wel buiten de strafwet valt. Voor onze garnizoenscommandanten geldt het errare huma- num est niet. Zij moeten vóór de benoeming van officieren-com missarissen geacht worden, overtuigd te zijn, dat een gepleegd misdrijf aan eene rechterlijke uitspraak moet onderworpen worden, en hoe zeer zij somtijds anders zouden willen, zij zijn verplicht, den regel te leeren en liever consequent dan verstandig te zijn! Wanneer echter bepaald werd, dat na afloop van het onderzoek door officieren-commissarissen en den auditeur-militair of den adjunct

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 278