- 374 Zoo als wij allen weten, is ten allen tijde bij het vuren op het gevechtsveld het wachtwoord geweest, het vuur van nabij aan de Infanterie, dat van verre aan de Artillerie over te laten. Welke grenzen werden daarbij echter wel gesteld, want voor eene goede oplossing van het hier bedoeld vraagstuk is het juist om die grenzen te doen. De grens nu, waarop de Duitschers in de toekomst het vuur van nabij willen doen ophouden, om met dat van verre c. q. te doen beginnen, is 1200 M. Op een grooteren afstand dan dien van 1200 M. zal dus voortaan de Infanterie zwijgen. Vóór wij den inhoud van meerbedoeld artikel der „Revue militaire verder op den voet volgen, vergunne men ons, eene enkele opmerking daarop te maken. Het besluit, waartoe men in Duitschlancl schijnt gekomen te zijn, om door de Infanterie op geen grooteren afstand dan van 1200 M. te laten vuren, valt te meer op, dewijl het vizier van het Mauser- geweer tot op 1600 M. kan worden gesteld en derhalve mag worden aangenomen, dat tijdens de invoering van het Mausergeweer men in Duitschlancl over het infanterievuur op verre afstanden anders dacht dan thans. Dat men intusschen in lateren tijd van dat vuren van verre eenigszins is teruggekomen, moet te minder verwondering wekken, omdat de Duitschers in hun laatsten oorlog daaromtrent de noodige ervaring hebben opgedaan. Wel heiinneren wij ons, dat er gedurende dien oorlog en korten tijd daarna, verbazingwekkende verhalen de ronde deden, als zouden de Chassepots fabelachtige treffers hebben gehad op even fabel achtig groote distautiën, doch die verhalen schijnen toen niet weinig over dreven te zijn geweest. Mag men namelijk den Kapitein Rooseboom ook hierin geloovem dan zoude [zie blz. 77, 1° deel van zijn „Hedendaagsch Gevecht,"] do maximum-afstand, waarop de Chassepots werden afgevuurd [de uitzonderingen buiten rekening latende], 1000 a 1400 pas, m. a. w. 750 a 105 0 M. hebben bedragen. Wij citeeren met voordacht deze mededeeling van den Kapitein Rooseboomomdat men na den Fransch-Diiitschen en vooral na den Turksch-Russischen oorlog zulke colossale uitkomsten omtrent het in-

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 295