eeno en de zelfde distantie en neemt men daarna de gemiddelde der 4 waarnemingen, terwijl bij liet schatten door de kogelaanslagen minstens 1 peloton te gelijk vuurt, middelerwijl de waarnemer, om juist te schatten, zich zijwaarts van het vuurpeloton heeft opgesteld. Bij het afstanden schatten op het bloote oog laten de Duitschers minstens door 4 personen te gelijk waarnemen, omdat hun zoude gebleken zijn, dat, op die wijze schattende, de meest geoefende nog dikwerf misschat tot op i van den waren afstand. Met dat al passeu de Duitschers nog een tweede middel toe om de nadeelige gevolgen van het misschatten minder groot te doen zijn, ook om de nadeelige atmospherische invloeden op het schot te elimineeren en eene correctie te verkrijgen met opzicht tot het niet altijd even vlak zijn der te bestrijken terreinen. Daartoe laat men door troependeelen, welke niet beneden eene minimum-sterkte mogen zijn, met verschillende vizieropzethoogten vuren. Wat deze minimum- sterkte aangaat, wil von Boguslawski, die daarbij tevens de salvovuren op het oog heeft, het peloton als »Feuereiuheit" aangewezen zien. Inmiddels is bij het Duitsche leger aangenomen om bij het vuren op afstanden tusschen 400 en 700 M. tivee, op die tusschen 700 en 1200 M. drie verschillende vizierstanden te bezigen, mits voor eiken vizierstand over minstens 1 peloton kan worden beschikt Het gebruik op de zoo eveu vermelde afstanden van 2 of 3 ver schillende vizicrstanden wordt intusschen niet onvoorwaardelijk toe gepast, bij voorbeeld, wanneer de afstanden nauwkeurig bekend zijn, het te beschieten doel zich niet beweegt en de atmospherische invloe den zoomede de aard van het te bestrijken terrein zoodanig zijn, dat zij als het ware geen invloed ten nadeele van het schot zullen uitoefenen. Wat voorts de vuuruitwerking zelve betreft, willen de Duitschers niet ce feu lent et continu der Franschenal houdt dit vuur dan ook een vijand gestadig in onrust, doch verkiezen zij dat onverwachte, Bij het Nederlanclsche leger is voorgeschreven, dat bij het saivovuur boven de 400 M. twee en dat omstreeks 1000 M. drie vizieren moeten aangewend worden, die onderling 100 M. verschillen 74 van het „Voorschrift betreffende de wapenen en schietoefeningen bij de Infanterie"]

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 297