tirailleurs, gedekt staande, tevens aan hun wapen allicht een steuu zullen kunnen geven, door al welke gunstige factoren de verdediger op gezegden afstand van 700 M. ongeveer de zelfde verliezen zal kunnen toebrengen als de aanvaller op den zooveel korteren afstand van 400 M. Het behoeft nauwelijks gezegd te worden, dat het vuren op verderen afstand dan van 700 M. ook bij het Duitsche leger niet bij den verdediger uitgesloten is, b. v. wanneer er groote en diepe doelen te beschieten zijn; zoo als echter hiervoren reeds werd gezegd, wenschen zij met het infanterie vuur in geen geval verder dan 1200 M. te gaan. Nog beweren de Duitsche officieren ten aanzien van het voeren van een slepend gevecht, waartoe al licht ce feu lent et continu der Franschen leiden zal, dat men wel te bedenken heeft al is er hoegenaamd geene munitieverspilling te duchten hoe een te vroeg openen van het vuur het moreel vau den aanvaller in de zelfde mate doet minder worden als dat van den verdediger er bij winnen zal, dewijl de aan valler van de enkele verliezen, die liij dan al op verren afstand mocht toebrengen, niets ontwaart en de verdediger zelf van die verliezen, omdat ze zoo weinig zijn, niet veel bemerkt. Zoo zouden 100 geweerkogels, afgeschoten op eeue arm aan arm geplaatste compagnie Infanterie, buiten gevecht stellen: op 400 M. 20 man 700 M. 16 1000 M. 5 Zoo echter die compagnie geknield ligt, zoude men slechts en liggende niet meer dan dier treffers verkrijgen terwijl eindelijk bij eene tirailleurlinie, al naarmate harer dichtheid, de hierboven bedoelde treffers nog eens gehalveerd of getierceerd zouden moeten worden. Op eene liggende tirailleurlinie ter sterkte eener compagnie zouden 100 geweerkogels dus op 400 M. 2 treffers, op 700 M. slechts 1 treffer bekomen. Omtrent de verliezen, welke op verre afstanden zullen gele den worden, hebbe men dus geene overdreven denkbeelden. Ten slotte zijn de Duitsche officieren de meening toegedaan, dat, zoowel in het offensieve als defensieve, de schutters zoo min mogelijk van dool moeten gaan veranderen, waarop zij eenmaal zijn begonnen te vuren en dat men alzoo beter doet, om zoodra er nieuwe doelen te beschieten

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 300