381 dat het karakteristiek is, hoe de ijveraars voor dat vuren juist aan getroffen worden in die kleine legers NederlandBelgië en Denemarken) waar men van de practijk van den oorlog weinig afweet. In overeenstemming met de hiervoren geresumeerde grondregels, welke omtrent de vuurtactiek bij de Duitsche Infanterie voorheerschen, ziet men de meeste militaire schrijvers onder hen dan ook de ge- vechtsformatiën regelen niet uitsluitend naar den eisch om de minste verliezen te lijden, doch in de eerste plaats om de bevelvoering en dus het bijeenblijven der soldaten in de hand te werken. Afkeerig van dat vuren op groote afstanden en den nasleep van een besluiteloos gevecht van langen duur, geeft de Duitsche Infanterie dan ook de voorkeur aan de gevechten, welke krachtig en vlug afloopen en die naar hare meening - althans op den duur ook mindere verliezen zullen doen lijden. Om de zelfde reden willen de Duitschers zich op de groote afstanden wel eenige verliezen getroosten om op het laatste oogenblik van den strijd door een flinken voorraad patronen met den meesten spoed in hun voordeel een einde aan het gevecht te maken. Hiermede zijn wij aan het einde gekomen onzer beschouwingen over de vuurtactiek der Duitsche Infanterie. Zijn wij thans er mede bekend, hoedanig de groote meerderheid der Duitsche officieren over het infanterievuur op groote afstanden oordeelen, daarmede hebben wij volstrekt niet willen betoogen, dat men wèl zal doen om te dien opzichte zoo spoedig mogelijk bij de tegenstanders van den Heer Van Dam van lsselt en zijn Belgischen geestverwant Vermersch over te loopen. Niemand toch die meer dan wij overtuigd kunnen zijn van de waarheid, dat omtrent zoodanige twijfelbare quaestiën de ondervinding op meer luide wijze en van meer dan een kant moet hebben gespro ken, alvorens eene gevestigde opinie te kunnen aankleven! "Wij durven zelfs verder te gaan en beweren, dat tot het vaststellen in deze van „het eenige ware" naar onze meening niet wel is over te gaan, alvorens een nieuwe groote strijd tusschen 2 volken als die tusschen Rusland en Turkije langs empirischen weg daaromtrent uitspraak zal hebben gedaan. 19

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 302