382 Al die vredesproeven toch zijn in den regel niet ten volle ver trouwbaar, al ware het alleen, omdat nu eenmaal in vredestijd het moreel element, dat iu den oorlog ten allen tijde van zooveel invloed is, niet in rekening kan worden gebracht. Om op die vredesproeven met een paar woorden terug te komen, zijn wij zoo vrij te herinneren aan de profetie des Heeren Van Dam van Isselt, als zoude het in- fanterievuur bestemd zijn om tot op 2000 M. met het granaatkar tetsschot te concurreeren en voorts aan de in den laatsten tijd te Spandau zoomede in Nederlandmedio 1881 op de Oldebroeksche heide te dier zake genomen proeven. Te Spandau zoude namelijk gebleken zijn, dat op 1000 M. de uitwerking eener batterij en wel haar granaatkartetsvuur 4 rnaal grooter is dan die eener compagnie Infanterie. Omtrent de proeven van zeer recenten datum op de Oldebroeksche heide kunnen wij dank zij de mededeelingen van den Kapitein der Artillerie Meijer meer uitvoerig zijn. Daarbij is gebleken, dat op 1500 M. 4 veldstukken in 18 minuten 30 granaatkartetsen schoten, waarvan er 11 met sprongen, dat er dooi de 19 wel gesprongen granaatkartetsen of 19 X 80 1520 kogels, 36 treffers verkregen werden in eene schijf, voorstellende 100 man Infanterie in knielende houding; dat daarentegen 100 man Infanterie in het zelfde tijdsbestek 7281 kogels verschoten, waarbij slechts 38 treffers verkregen werden in eene schrijf, welke omgekeerd 4 veld stukken c. a. voorstelde en dit dus 4 veldstukken met het l deel der kogels van die der Infanterie ongeveer een gelijk aantal treffers bekwamen; dat op 1700 M. 4 veldstukken met 24 gesprongen gra naatkartetsen of 24 X 80 1920 kogels, 75 treffers verkregen en omgekeerd 100 man Infanterie in het zelfde tijdsbestek 3870 kogels verschoten met 43 treffers, en dat dus 4 veldstukken circa 2 maal meer treffers verkregen met de helft van liet aantal kogels van dat der Infanterie. Ook uit die proeven blijkt dus, dat men de werking eener batterij, met granaatkartetsen op Infanterie vurende, gerustelijk op het 4-voud mag stellen van die eener compagnie Infanterie. Wanneer liet dus iu waarheid zoo is, dat het Oostenrijksche kropat- schek repeteergeweer, volgens Van Dam van Isselt het infanteriewa- pen der toekomst, 3 maal grootere uitwerking heeft dan het gewone achterlaadgeweer, dan is er zeer zeker veel kans, dat de hiervoren

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 303