895 Men is daaraan ecliter niet getrouw gebleven en krachtens verschillende bepalingen van het Crimineel Wetboek kan ook op officieren de kruiwa- genstraf worden toegepast, terwijl zij, ingevolge de wet van 17 September 1870 Staatsblad N°. 162), de doodstraf met den kogel ook voor officieren vervangt. Daar nu bij het strafstelsel van het ontwerp de bepaling van art. 33 niet kan behouden blijven, met name de straf van het bannissement, die ook in het gemeene recht nagenoeg in onbruik is, behoort te vervallen, zijn, in plaats van de thans bestaande drie soorten van cassatie, met de bijkomende straffen, drie andere straffen gesteld, welke te zamen als het ware de militaire gevangenisstraf van 1 15 jaren uitmaken, met behoud nogtans van de ook nu bestaande mogelijkheid om alleen de cassatie uit te spreken. Vermits de eerlooze cassatie minstens door de cassatie met de in art. 8 vermelde ontzetting behoort te worden vervangen, moet ook de militaire gevangenisstraf, met het oog op het 3de lid van art. 7, op een minimum van vijf jaren worden gesteld. Wat de straf van slagen met het wegjagen als een eerloozen schelm betreft, deze kan niet in alle gevallen door de zelfde straf worden vervan gen, omdat zij zoo ongelijkmatig, soms als het ware als eene toegift is bedreigd, dat moeilijk is uit te maken, welke graviteit de wetgever aan die straf toekent. In sommige gevallen (artt. 106, 195 en 200) kan zij vervangen worden door gelijke straf als de kruiwagenstraf, maar met een lager maximum. In één geval (art. 141) zou dit echter tot eene stuitende ongelijkheid aanleiding gever, en verdient dus de voorkeurdie straf, welke in de plaats van het maximum der cocardestraf treedt. In alle andere gevallen (artt. 99, 165, 175, 177, 191, 194) kan zij zonder eenig bezwaar vervallen. Art. 21. Dit artikel strekt tot afschaffing der bepalingen van het Crimineel Wetboek, welke door het tegenwoordige ontwerp kunnen geacht worden te zijn vervangen. Daaronder is ook opgenomen art. 16 Crimineel Wetboek, vervallen ingevolge art. 17, 2°. van het ontwerp. Er bestaat geene enkele reden, waarom in het militair recht andere regelen zouden gelden omtrent den invloeddien de dronkenschap op de toerekenbaarheid kan uitoefenen dan in het algemeene recht zijn aan genomen. II. Reglement van Krijgstucht. a. Ontwerp van wet. Art. 1. De straf van slagen, vastgesteld bij het thans vigeerende Re-

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 316