411 Hoog Militair Gerechtshof geldt, niet ook op de lagere instantie kunnen worden toegepast? Men meende bij deze gelegenheid zich niet te moeten verdiepen in een onderzoek naar het meest verkieslijke stelsel van militaire rechtspleging, maar achtte zeer wel uitvoerbaar een stelsel, dat, met opheffing van het Hoog Militair Gerechtshof en van de militaire auditiën, de rechtspraak over alle misdrijven, door militairen gepleegd, opdraagt, met toevoeging van militaire leden, in eersten aanleg aan daartoe aan te wijzen recht banken, in appel aan de gerechtshoven, terwijl het beroep in cassatie zou gelden op den voet, waarop liet in de burgerlijke strafrechtspleging werkt. Op de vraag of de herziening der militaire strafrechtspleging van meer urgenten aard is dan die der strafwetgeving, werd een bevestigend ant woord gegeven, in dien zin namelijk, dat de gebreken van de strafwetboeken, hoe onhoudbaar ook op den duur, gelijk reeds is gebleken in meer dan één opzicht, een correctief vinden in de practijk en in het gebruik van het recht van gratie, terwijl dat correctief bij de strafrechtspleging toe passing mist. Afgescheiden daarvan, kan van geene prioriteit van het een boven het ander sprake zijn, waar men te doen heeft met eene straf- wetgeving, die even slecht is als'de strafrechtspleging. 5. De Commissie van Rapporteurs moet nog melding maken van de meening van enkele leden, die in elk geval partieele herziening hier noodig achten. Zij herinnerden, dat de zelfde bezwaren, die men nu tegen deze partieele herziening doet gelden, reeds in de Voorloopige Verslagen van 186S/69 en 1869/70 waren aangevoerd, maar dat toch destijds bij het herhaald onderzoek in de afdeelingen vele leden van oordeel waren, dat men in elk geval nemen moest, wat voorgesteld wordt, als dit op zich zelf goed is en althans een begin van verbetering aanbrengt in den bestaanden allertreurigsten toestand. Hadden toen de te absolute eischen van de tegenstanders der partieele herziening niet afgeschrikt van de verdere behandeling der Rogeerings-voorstellen, wij zouden hoogst waar schijnlijk na 8 of 10 jaren verder gevorderd zijn en de tot stand gebrachte partieele wijzigingen zouden het werk der algeheele herziening gemakkelijker hebben gemaakt. Het kan niet worden toegegeven, dat partieele herziening gemist kan worden, omdat de practijk en het gebruik van het recht van gratie reeds de gebreken hebben gecorrigeerd, die de herziening moet wegnemen. Men achtte het een ongezonden toestand, waarin op deze wijze wetten verbeterd of eigenlijk verminkt worden. Konden nu dadelijk, immers niet betrekkelijken spoed, de bestaande militaire wetboeken door andere vervangen worden,

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 332