- 438 Officieele bescheiden betreffende het ont staan van den oorlog tegen Atjeli in 1873. Van Regeeringswege uitgegeven ter Alge- meene Landsdrukkerij in 1881. (Prys in Indië f4:,) Eindelijk 't heeft veel moeite gekost kreeg de Volksvertegenwoor diging, na zeven jaren herhaaldelijk op het zelfde aanbeeld geslagen te hebben, haar zin en werden de stukken omtrent het ontstaan van den Atjehschen oorlog van regeeringswege gepubliceerd. Wij besparen onzen lezers de moeite van het lezen en dit tijdschrift de ruimte voor de plaat sing, hier niet te doen voorafgaan wat in de Volksvertegenwoordiging alleen over het publiceeren dier stukken werd gezegd. Thans nu de stukken gedrukt zijn, is de vraag gewettigd of dat nu de stukken zijn! „De thans gepubliceerd wordende verzameling" zegt de Minister Van Goltstein „kan als een volledig geheel worden aan gemerkt, al ontbreken daaraan sommige der aan de Staten-Generaal over gelegde bescheiden. Er zijn geene andere stukken teruggehouden, dan die noodeloos den omvang van den bundel zouden hebben uitgebreidde zoodanige namelijk, die niet regtstreeks op het ontstaan van den oorlog betrekking hebben, of die onderwerpen betreffen waaromtrent reeds het noodige blijkt, enz." Wij hebben tegen deze onjuiste voorstelling der volledigheid van deze verzameling gegronde bedenkingen. De titel der verzameling is, dat men daarin stukken zal vinden, betreffende het ontstaan van den Atjehschen oorlogterwijl de inhoud bestaat uit I. de reeds acht jaren geleden in het „Koloniaal verslag" en daarna afzonderlijk, door de firma Van Oleefte's Gravenhage, als brochure gedrukte Nota over de betrekkingen tusschen Nederland en Atjeh van 1824 tot 1873 (40 van de 129 pagina's oude kost); II. de telegrammen, die tusschen den Consul-Generaal der Neder landen te Singapore en den Gouverneur-Generaal en tusschen dezen en den Minister van Koloniën gewisseld zijn tot den dag van het vertrek der eerste expeditie naar Atjeh III. de brieven van den Minister van Koloniën aan den Minister van Buiten]andsche Zaken en aan den Gouverneur-Generaal IY. de brieven van den Gouverneur-Generaal aan den Minister van Koloniën, met bijlagen Y, diplomatieke stukkenen

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 361