I 445 geloopen zijn, een van de grootste politieke fouten(1) die sedert 1816 op liet gebied der koloniale staatkunde zijn begaan." Voor velen wij zeggen het den sedert overleden Minister van Oorlog na is het eene uitgemaakte zaak geweest, dat de oorlog met Atjeh, dank zij ook den slechten invloed, dien de werken van Loudon's gediens tigen adjudant hebben uitgeoefend op het oordeel van het leekenelement, onvermijdelijk was en het beleid van dien Gouverneur-Generaal in deze aangelegenheid niet dan lof verdiende. „He t scheen mij plichtmatig" zeide de Heer De Roo van Alderwerelt „door een woord van protest, de verbreiding van dergelijke onjuiste opvattin gen, zoo veel in mijn ver mogen is, tegen te gaan." Wie het slechts om historische waarheid te doen is, moet zoodanig streven zoo veel mogelijk in de hand werken. X. Een slotwoord over de eerste Atjehsche expeditie door Generaal P. G. Booms. Am sterdam, J. II. De Bnssy, 1881 [Overge drukt uit „De Indische Gids" van Novem ber 1881.] „Ik stel aan allen niet denzelfden eisch, maar doe een hoogen eisch aan een Minister. Is dat te strengWie kent ze niet, die woorden uit MultatuWs „Vorstenschool," het werk van den man, wiens karakterisee ring van den Atjehschen oorlog als het begin van het einde velen nog zoo versch in het geheugen ligt Men mag ook een hoogen eisch stellen aan oud-Gouverneurs Generaal, die, zoo als de Heer Loudon, het geheim staatsarchief openstellen voor een hunner adjudanten om daaruit gegevens te putten voor de samenstel ling van historische werken, die dienen moeten om hun aangevallen beleid te verdedigen, en aan den inhoud van zoodanige werken openlijk hunne sanctie verleenen. Dat het bekende boek Loudon en Atsjinvan den overbekenden pleitbezorger van dien Gouverneur-Generaal sedert dooi de onverbiddelijke critiek van personen, die officieele documenten niet tegen beschouwingen, handigheden of groote ivoorden willen verwisselen, voldoende tot de juiste waarde herleid is, behoeft niet meer te worden betoogd. De Heer Loudon had een nog handiger minder oppervlak- kigen pleitbezorger moeten hebbenvooral omdat hij kon voorzien, dat (I) De cursiveering is van den schrijver. 23

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 368