26 maar wat meer is, liet schoolsche karakter, dat die beproeving ken merkte, gaf, volgens onze meening, volstrekt geene waarborgen, dat zij, die haar met eere konden doorstaan, zelfs goede militaire aan voerders waren. Denken wij nog eens aan de in het eerste gedeelte van dit opstel geciteerde woorden van den Generaal Duhesme en moeten wij dan niet bekennen, dat sommigen, die bij die beproeving gewogen, maar te licht bevonden werden, toch met beleid een bataljon in het vuur en uit het vuur zouden kunnen brengen, dat zij althans in dat beleid niet achter stonden bij velen, die veel hoogere rangen bekleedden? Het wetenschappelijk onderzoek had geleid moeten worden, zoo als men dat gewoon is voor mannen van veertig jaren te doen. Het elementaire gedeelte van de vroeger op de schoolbanken geleerde vakken behoorde zeker om die reden niet meer behandeld te worden en dat is vaak gedaanWij hebben eenmaal gezegd, dat wij enkele van de examenvragen, die ons medegedeeld zijn, niet willen opsommen maar het niet voldoende beantwoorden van die vragen door de ka piteins pleit o. i. niets meer tegen de geschiktheid van hen voor den majoorsrang dan voor de opvatting van het systeem van vragen van hem, die met dat onderzoek werd belast. Waarom niet het stelsel van onderzoek gevolgd, dat bij de vroegere Stafschool bestond Men weet wat wij bedoelen. Zóó onderzoekt men de kennis van mannen, die reeds in de school des levens gerijpt zijn, maar men gaat daarbij niet te werk als tegenover cadetten of „cursianen". Iemand, die in het publiek als schrijver optreedt, maakt voor zijne verhandeling gebruik van alle gegevens, die hij voor het te behandelen onderwerp machtig kan worden; en het bevoegde publiek, dat zijne verhande ling leest, kan zeer goed nagaan of hij het onderwerp al dan niet meester is, al heeft hij daarvoor ook alle mogelijke boeken moeten raadplegen. Zóó handelt men, indien men de schooljaren achter den rug heeft, en nu zal men wel niet durven beweren, dat dit stelsel van beoordeeling van iemands kennis niet het ware is, wanneer de school reeds verlaten is, of dat men dat stelsel bezwaarlijk op die kapiteins kon toepassen, omdat het examenstelsel, dat overal op wantrouwen van de zijde der examinatoren gebaseerd is en h.er toegepast werd, niet genoeg waarborgen zoude opleveren voor de zekerheid, dat de door de kapiteins' in te dienen verhandelingen over

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 37