464 leven, waardoor de Cavalerie zoodoende alleen sterke, flinke paarden zal krijgen. Dit zou een duur middel zijn om goede cavalerie paarden te vormen, maar bovendieu vernietigt men door uitputting niet alleen zwakke, maar ook sterke gestellen, terwijl van deze laatste er althans zeer zeker vele voor goed zullen geknakt zijn. Door eene zorgvuldiger behandeling daarentegen, zouden vele zwakke paarden goede en krachtige geworden zijn. AVat nu het paard van het veldescadron, dus het op krachten gekomen, gedresseerde paard betreft, dit wordt vertroeteld. Bij som mige paardenartsen schijnt de hoofdzaak te zijn om goede, dikke paarden te hebben en is het hun onverschillig of de troep exerceert of niet. Dikwerf als een der paarden wat afgevallen was, werd het op ziekenstal genomen voor vermagering en liep het in de weide, tot dat het weer dik en rond was. Maakte men een paar flinke marschen, de doctor was daar om eenige paarden naar den ziekenstal te zenden, wegens slijtage der hoeven. Men liet ze over grint loopen om de gevoeligheid goed te doen uitkomen. De arts betoogde het nadeel van zulke marschen, ja ik geloof, dat hij ze verboden had, indien dit in zijne macht ware geweest. Tegenover de nadeelige verzorging van de jonge, zwakke paarden staat alzoo eene te ver gaande voorzichtigheid met de krachtige, volwas sen paarden. Waarom den besten regel voor de gezondheid: bij veel voedsel veel beweging, bij veel beweging goede voeding, voor de Cavalerie niet vastgesteld? Waarom het jonge paard te veel en te zwaar voer en geene voldoende vrije beweging, hot volwassen paard voldoende voeding en te weinig oefening gegeven Wordt het jonge paard veel te veel gepoetst, het volwassen paard krijgt hiervan ook zijn deel. Op dagen, dat het rijden is (zegge drie maal in de week) wordt 's morgens een half en overigens des morgens en des middags één uur staltijd gehouden. Men stelle zich het navolgende voor. Maandag morgen het paard geredenvan 9 —10 uur afgewreven's middags een uur gepoetstden volgenden, Dingsdag, morgen weder een uur daarna het laten vervelen in den stal; des middags vuil of niet vuil nogmaals een uur schoon gemaakt 's AVoensdags morgen een half uur gereinigd en dan weer

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 387