466 bij de Cavalerie heeft en geene oorlogspaarden, die tegen weêr en wind en de vermoeienissen van den oorlog bestand zullen zijn. Dat men vóór 1874 kon beweren, dat de Europeanen te zwaar waren voor de Indische paarden en men toen over het hoofd zag. dat de schuld niet alleen aan het gewicht van den ruiter, maar vooral aan de wijze van behandeling der paarden lag; zou toch een infanterist, dieu men den geheelen dag op eene slaaptafel laat liggen, goed voedt en steeds reinigt, bestand zijn tegen de vermoeienissen en ontberingen van den oorlog? Dat als eenmaal de Cavalerie zal noodig zijn voor het doel, waarvoor zij bestaat en die bakerachtige behandeling dan niet zal kunnen worden toegepast, geen paard voor de geëischte taak berekend zal wezen en dan zal kunnen worden gezegdde Cavalerie heeft nu kunnen toonen, wat zij vermag, maar zij kon niets, en dan wellicht weder inkrimping zal volgen, zoo men niet tot geheele opheffing van het wapen overgaat. De best geoefende cavalerist zonder een Hink oorlogspaard betee- kent niets en is slechts een dure kostganger voor den Staat. Laat men daarom goede oorlogspaarden vormen, nu het nog tijd is. Het cavaleriepaard wordt nooit gebaad. Waaromniet? De paarden der Artillerie worden wel gebaad. Waarom dit onderscheid voor paarden van het zelfde ras, in het zelfde land en van het zelfde leger De eenige mij bekende reden is de vrees, dat op expeditie niet altijd gelegenheid tot baden zal bestaan en het paard alsdan ontberende, waaraan het gewend is, dubbel zou lijden. Als men het echter twee of drie maal in de week liet baden, dan verviel dat bezwaar, daar in Tndié wel zoo veel malen 's weeks plaatsen zullen aangedaan worden, waar men water vindt. Elk paard in Indië wordt gebaad, zoo niet eiken dag, dan toch eenige malen in de week. Het cavaleriepaard, dat daaraan gewend was vóór dat het te Salatiga kwam, wordt alzoo onthouden wat. in stede van het poetsen, als algemeenen regel geldt voor eene goede reiniging. Of weet geen Inlanderwat een paard toekomt of is het baden speciaal voor de Cavalerie nadeelig? Gin gen wellicht de paardenartsen, toen zij het baden wraakten, te veel te rade met Hollandsche toestanden, waar poetsen meer, baden min der noodzakelijk is? Door dat het wasschen in de rivier nooit plaats heeft, zijn er

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 389