467 schimmels en valken die. :s nachts op de altijd eenigszins met urine bevochtigde planken liggende, niet goed schoon zijn te krijgen. Roskam noch borstel helpt hier om de gele kleur van de huid of van het haar weg te nomen. Om deze paarden schoon te krijgen, worden zij tusschen 5 j- en 6 uur 's morgens, wanneer het te Salatiga dikwerf zeer koud is, toch gewasschen en dus gedeeltelijk nat gemaakt. Is dit niet veel nadeeliger Even onmogelijk is het om de hakken en de knieën goed schoon te krijgen, daar door het liggen op de planken deze lichaamsdeelen des morgens bevochtigd zijn met slijmerige urine. Om nu deze ge wrichten te reinigen worden dagelijks de beenen met een natten doek afgewreven. Hierdoor schijnen zijzoo lang zij nat zijn, schoon. Het nadeelige van het wasschen der beenen behoeft niet betoogd te wor den. In Nederland is het streng verboden. Daar is het trouwens niet noodig, omdat de paarden op goed gezuiverde paljas slapen en dus minder in aanraking komen met de urine. Het is mogelijk, dat in Indié dit wasschen ook verboden is; mij echter en zeker ook de overige officieren van het wapen zijn bepa lingen daaromtrent onbekendhet gebeurt dan ook dagelijks. Trou wens, waar vindt men een voorschrift omtrent de behandeling van het cavaleriepaard In de stallen hangt eene regeling, hoe het voeren geschiedt; overige instructiën zijn mij onbekend. Het vreemde verschijnsel doet zich voor, dat de officieren hunne paarden veel meer diensten laten doen en ze over 't algemeen minder voeden, daar niet allen 2.5 KG. gaba daags verstrekkeneen Inland- sche bediende poetst de paarden en die zal het dan toch wel niet zoo goed kunnen doen als een daarvoor opgeleide cavalerist; en niette genstaande dat alles, zien de officierspaarden er beter, niet dikker, maar netter, vuriger en levenslustiger uit dan de troepenpaarden. De officierspaarden zijn in den regel wel beter dan de troepenpaarden, maar zij worden minder gepoetst, gebaad en meer in beweging gebracht, niet vertroeteld, maar meer overeenkomstig de eischen voor een gezond en sterk paard behandeld. Waarom treft men in lndië bij de Cavalerie nog licht gekleurde paarden aan? In Nederland zij worden sedert lang niet meer toegelaten. Eene der hoofdredenen daarvan was, als ik het wel heb, dat zij door den vijand steeds op verren afstand kunnen gezien worden. Bestaat dat bezwaar voor lndië ook niet?

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 390