469 de meeste ziekteverschijnselen in Incliëveel nut zouden hebben van zulke voordrachten. Hoe deden het dan de commandanten der Djaijang Sekar's, hoor ik vragendie waren toch ook alleen en hadden evenmin medicijnen. Deze waren bekend of konden dat zijn, door de practijk, gedurende hun langdurig verblijf in Inclië opgedaan, met de meest voorkomende ziekten en hare behandeling. Aan de op hen volgende, jeugdige, detachementscommandanten waren die ziekten onbekend of zij moesten daarvan het een en ander in Nederland geleerd hebben. De com mandanten der Djaijang Sekar's hadden geene Overwalsche, maar Javaanschedus inheemsehe paarden, die veel minder aan ziekten onderhevig zijn. Bij hen stierven er ten slotte minstens evenveel, maar dit geraakte minder bekend. Bij de Rekenkamer zou uit de bewijzen van aankoop nog zeer goed na te gaan zijn, hoeveel grooter de sterfgevallen waren bij de Djaijang Sekar's dan bij de cavaleriedetache- menten en dat, niettegenstaande eerstgenoemde officieren in veel gunstiger omstandigheden verkeerden. Men verwijte dan ook niet langer "den cavalerieofficieren, dat er bij hen zoo vele paarden stierven; het griefde hen dikwerf het meest, zoo machteloos te zijn, maar vooral hale men de Djaijang Sekar's niet als voorbeeld aan, als zouden daarbij de verliezen aan paarden geringer zijn. Dit voorbeeld toch is slecht gekozen. Het is te hopen, dat aan het detachement te Makassar een flink voorschrift der verschijnselen en behandeling van de meest voorkomende ziekten bij de paarden in Inclië alsmede eene kleine apotheek met gebruiksaanwijzing zal worden verstrekt. De slecht werkende in demniteit, bij tarief N" 46 c, letter H, 17 toegestaan, kan als dan vervallen. Wel heeft men te Makassarwaar de Makassaarsche paarden inheemsch zijn, minder ziekten, doch eene goede handleiding en medicijnen blijven noodzakelijk en wat de kansen op verwezenlijking verhoogt, zij zijn goedkooper in alle opzichten dan de nu toegestane iu- demniteit van f 0.25 voor elk paard per maand. Zijn er geene zieke paarden, dan heeft deze indemniteit geen nut; 'zijn zij er wel, dan is zij onvoldoende. Het achtste hoofddeel van het «Herdrukt algemeen reglement van Administratie, 8, „Behandeling van zieke paarden", art. 248 t/m 258, geeft wel de bevoegdheid om verschillende geneesmiddelen

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 392