28 land als in Indie hunne opleiding in de gelederen hebben gehad. Waartoe het ontbreken van eenig voorschrift van wege het Departement van Oor log, bij de beproeving van die kapiteins in acht te nemen, geleid heeft Wij zouden hier nog kunnen zeggen, dat het wetenschappelijk onderzoek in verschillende vakken slechts aan een persoon, den ba taljonscommandant, werd opgedragen, hetgeen in dit geval zeker hoe eerlijk alle bataljonscommandanten ook bij dat onderzoek te werk mogen gaan en, zoo als we mogen veronderstellen, ook te werk zijn gegaan vermeden had moeten worden, omdat het onderzoek, op te dragen aan eene commissie van hoofdofficieren, meer waarborgen van juistheid oplevert, toen men er eenmaal toe overgegaan was, aan dat onderzoek het examenkarakter te geven. We zouden hier kun nen zeggen, dat voor dat onderzoek wel is waar appèl of revisie mogelijk was bij den commandant der militaire afdeeling en daarna bij het Departement van Oorlogmaar we vragen in gemoede, wat de ondervinding ons in zake dat appèl of die revisie moet hebben ge leerd, en we vragen daarbij of zij, die hun advies voor den rechter in hoogste instantie, d. i. den Legercommandant, moesten geven, in dat geval, krachtens hunne geloofsbrieven, mochten worden aangemerkt als de meest bevoegde adviseurs. Wij zouden ook kunnen vragen of aan alle kapiteins de noodige, althans eene oordeelkundige voor bereiding is gegeven. Wij zullen ons echter in deze en meer be schouwingen betreffende het besproken stelsel van beproeving niet meer verdiepen. Wij hebben dat stelsel van genoeg kanten beschouwd om aan onze beschouwingen nog eenige uitbreiding te geven. Zij zijn voldoende om onze conclusie te maken, dat het stelsel van be proeving voor den hoofdofficiersrang bij het wapen der Infanterie, zoo als dit sedert drie jaren bestaat, in het belang van het leger niet behoort te worden bestendigd. Het stelsel is eene afwijking van de legale bepalingen voor de tot dusverre gehuldigde wijze van bevordering' van alle officieren van het In dische leger, die niet ter kennis is gebracht van het leger, waardoor de publieke opinie het recht heeft verkregen, die afwijking te noemen in strijd met de wet. Het heeft het prestige van sommige chefs geschaaddie niettemin gehandhaafd werden

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 39