uit te lokken en wrijving van gedachten niet anders dan bevorderlijk kan zijn om tot het door allen gewenschte doel te geraken, durven ook wij hier onze beschouwingen te laten volgen. Dat de moeilijkheid om tegenwoordig goed kader te vormen, alleen gelegen zou zijn in het slechte gehalte der in de laatste jaren bij ons leger ingelijfde vrijwilligers, is niet voetstoots aan te nemen. Het is waar, het leger is na het begin van den Atjelisclien oorlog overstelpt geworden met sujetten, die men wel eens met den naam van boeven, weggeloopen gevangenen, communisten, enz., bestempelt, maar waren deze en dergelijke individuen ook niet vroeger, vóór den Atjelisclien oorlog rijkelijk in het leger vertegenwoordigd en is het niet een gebrek van elk leger, waarin vreemdelingen met open armen ont vangen worden, een huurleger, zoo als meer dan eens in dit tijdschrift werd opgemerkt? Onder strenge tucht gebracht en gehouden, zullen er velen onder hen zijn, die zich voorbeeldig gedragen, die flinke soldaten zullen worden, van wie uitstekend kader te vormen zal zijn. Yeeleer zijn de oorzaken van liet slechte gehalte van het kader toe te schrijven aan het stelseldat tot nu toe gevolgd is, namelijk om de corpsen zeiven voor de aanvulling van hun kader te laten zorgen. Is het leger niet te velde, dan zal men er de slechte gevolgen niet van ondervinden, omdat het onderwijs geregeld voortgezet kan worden en de aspiranten voor eiken graad zich naar behooren kun nen bekwamen Zelfs bij kleine expeditiën van 1 a 2 bataljons zal de aanvulling nog behoorlijk kunnen geschieden door overplaatsing van andere corpsen. Des te gevoeliger echter komen de fouten van het tegenwoordige stelsel uit, als eene groote en langdurige expeditie de krachten vordert van het een derde gedeelte of de helft van ons leger. De aanvulling van het kader, dat door ziekten, buitengevechtstel- ling, enz., spoedig in aantal vermindereu zal, kan dan niet meer geschieden uit de achtergebleven bataljons, terwijl bij het te velde zijnde leger, alwaar het, corpsonderwijs geschorst is moeten worden en theoriën uiterst zeldzaam zijn, geene stof meer gemaakt kan worden om de ontstane vacatures naar behooren te vervullen. Had men dus vroeger, toen de expeditiën bf kleiner of van kor- 25

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 400