500 dan door overplaatsen van tactische eenheden: compagniën van de zelfde of van andere corpsen. Het is een vicieus stelsel om wanneer het aantal manschappen van een bepaald deel der Infanterie niet toereikend is voor de plaatselijke diensten, daarin te voorzien door tijdelijk dit gedeelte boven de formatie aan te vullen. De plaat selijke diensten behooren in het welbegrepen belang van den lande te worden geregeld naar de grootte der bezetting; is dit door omstan digheden onmogelijk en o. i. zal die onmogelijkheid uiterst zelden bestaan dan moet het garnizoen worden versterkt door corpsen of gedeelten daarvan van elders, waar zij in de gegeven omstandighe den minder noodzakelijk zijn. Hiermede rekenen wij de taak vervuld, welke wij ons hadden opgelegd. De aangegeven formatie vereenigt in zich eene doelmatige verdee ling van de totale sterkte der Infanterie, eenvormigheid, eenvoudig heid in het beheer en verzekerde aanvulling. De finantieele gevolgen laten wij rusten, doch deze, op zich zeiven beschouwd, zullen geen motief kunnen zijn tot verwerping van onze denkbeelden de vermeerde- ïing van het effectief van het hoofdelement onzer strijdmacht in Indië zal, bij de gelijktijdige opheffing van de Barisan van Madoera, zulke groote uitgaven niet vorderen en zijn meer uitgaven noodzake lijk, dan houde men de waarheid in het oog, dat in Indië vóór alles noodig is eene goede Infanterie en aan dit wapen de belangen der overige wapens en diensten ondergeschikt moeten zijn, wanneer het er slechts op aankomt om met een minimum van uitgaven een maximum legersterkte te onderhouden. Buiten twijfel zullen er leemten in dit opstel gevonden worden, maar als het gediend zal hebben om, door vergelijking van denk beelden en toetsing van gronden, alleszins juiste begrippen te ver krijgen omtrent eene doelmatige formatie der Infanterie, dan heeft het zijn doel bereikt. Batavia November 1881. Een Infanterist.

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 425