504 1°. een verzoek om detacheering bij het Indische leger gevraagd wordt om een huwelijk te kunnen voltrekken, hetwelk de militaire chef in Nederland niet zonder protest zoude durven laten voltrekken 2°. die zelfde detacheering te baat genomen wordt door officieren, die zeer achterlijk in hunne financiën zijn geraakt en het minder aan bevelenswaardige hiervan niet in ander opzicht vergoeden. Wij vinden het mede verkeerd, dat: 1°. bij het Indische leger officieren worden gedetacheerd op 43 jarigen leeftijd, die, behalve dat zij door hun gevorderden ouderdom een moeilijker acclimateeringsproces moeten doorstaan, na ommekomst van hun detacheeringstermijn reeds zeer spoedig om pensioneering kunnen verzoeken en 2°. de termijn van 5 jaar van sommigen gedurig verlengd wordt (zonder dat hunne Indische ondervinding er te rijker om wordt) om op die wijze een spaarpot (het hooger pensioen) voor den ouden dag te maken. Insgelijks vinden wij het niet goed, dat 1°. een Indisch officier 5 jaren in één Hollandsch garnizoen zoude gaan slijten, het doet er niet toe waar, zonder daarbij eene enkele maal uit de gewone dagelijksche dienst van den troep te komen; 2°. zulk eene detacheering somwijlen strekt om, buiten voordracht en goedkeuring van den Commandant van het Indische leger, een 2 of 3 jaarlijkschen verloftijd met 5 jaar te verlengen, omdat de be trokken officier in Nederland misschien aangenamer en gemakkelijker dient dan in Indië 3°. bij het Nederlandsche leger officieren worden gedetacheerd, die op het punt staan, voor den hoofdofficiersrang in aanmerking te ko men of na ommekomst van hun termijn weldra met pensioen de gelederen kunnen verlaten en zoo doende, met al hunne in Nederland opgedane ervaring en vermeerderde theoretische of technische kennis, spoedig voor altijd de militaire dienst vaarwel kunnen zeggen. Men begrijpe ons wel, dat wij ons niet vermeten, de officieren zeiven er eenig verwijt van te maken, dat zij om bijkomende redenen van de bepalingen op het detacheeren hebben gébruik gemaakt (wij zei ven hebben niet anders gedaan), wij keuren alleen af de toepas sing van hooger hand der voorschriften of wil men de voorschriften

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 429